Ξανά στην Τσάμπιονσιπ με γκολ στο 94' η Τσάρλτον

Την επιστροφή της στην Τσάμπιονσιπ μέσω του τελικού των πλέι οφ ανόδου πανηγυρίζει η Τσάρλτον, που επικράτησε της Σάντερλαντ στις καθυστερήσεις με σκορ 2-1 στο «Γουέμπλεϊ».

Αν και οι «μαυρόγατες» ήταν πολύ κοντά στο να κάνουν το βήμα για να διορθώσουν τα προηγούμενα χρόνια και να επιστρέψουν στην Τσάμπιονσιπ μία σεζόν αργότερα από άλλη βάση αν αυτό ήταν δυνατό, εν τέλει θα αγωνίζονται στην League One και την ερχόμενη σεζόν.

Η ομάδα του Τζακ Ρος βρέθηκε να προηγείται 1-0 από το πρώτο πεντάλεπτο χάρη σε ένα αυτογκόλ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο είδε το σκηνικό να ανατρέπεται πλήρως, έχοντας μάλιστα ισοφαριστεί μισή ώρα μετά το δικό της τέρμα (35').

Το σενάριο ήταν πολύ άσχημο για εκείνη και συνάμα ονειρεμένο για τους τυπικά γηπεδούχους, που βρήκαν τέρμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Πάτρικ Μπάουερ και έκαναν την επιστροφή τους στην Τσάμπιονσιπ. Ήταν η τρίτη σερί σεζόν που η Τσάρλτον έπαιζε στην τρίτη τη τάξει κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου