Πρώτο... μπαμ στο νέο γήπεδο της Τότεναμ! (vid)

Με... σφυριά του Μικαΐλ Αντόνιο, η Γουέστ Χαμ επιβλήθηκε 1-0 της Τότεναμ για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ κι έγινε η πρώτη ομάδα που περνάει με νίκη από το νέο γήπεδο των «σπιρουνιών»! Κακό αποτέλεσμα και ανησυχητική εμφάνιση από πλευράς ομάδας του Ποτσετίνο, λίγες μέρες πριν την πρώτη «μάχη» με τον Άγιαξ στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ...

Παιχνίδι με καλό ρυθμό, με απειλές και για τις δύο εστίες και τους τερματοφύλακες σε εγρήγορση. Σε ακόμα ένα ματς στο νέο της «σπίτι», η Τότεναμ, έχοντας να σκεφτεί και τον προσεχή πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με τον Άγιαξ, τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Γουέστ Χαμ. Αν και αρχικά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να υποχωρούν και ν' αφήνουν το χώρο του κέντρου στους παίκτες του Ποτσετίνο, σταδιακά έδειξαν ότι ήταν κι εκείνοι στο ματς. Κυρίως από μακρινές αποστάσεις οι ευκαιρίες για γκολ, μεγάλη απόκρουση του Φαμπιάνσκι στο 36' σε γυριστό του Έρικσεν μέσα από την περιοχή, οι Φρέντρικς και Άντερσον ανησύχησαν τον Γιορίς. Σημαντική επέμβαση του Γάλλου πορτιέρε σε σουτ που κόντραρε λίγο πριν το ημίχρονο και χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για ν' αποφευχθεί το γκολ.

Το μεσημέρι δεν εξελισσόταν καθόλου καλά για την Τότεναμ που μπήκε... υπνωτισμένη και προβληματική στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Πελεγκρίνι ήταν αρκετά πιο σοβαρή, έμοιαζε ικανή να κάνει τη ζημιά, ο Ποτσετίνο έβγαλε τον Λούκας Μόουρα μήπως και αποτελέσει μεγαλύτερη απειλή ο Γιορέντε επιθετικά, όμως, η ομάδα του δέχθηκε γκολ. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο από αντίπαλο στο νέο γήπεδο! Στο 67ο λεπτό, ο Αρναούτοβιτς από πλάγια έκανε την ψηλή μπαλιά στην περιοχή κι εκεί ο Αντόνιο κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά μη αφήνοντας περιθώρια στους Σάντσες και Γιορίς, γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης, αφού η Τότεναμ παρουσίασε σημάδια αδυναμίας στο δημιουργικό κομμάτι, δίχως διάθεση και δίχως πολλές δυνάμεις για ν' αποσοβήσει την ήττα. Τα «σφυριά» θα μπορούσαν κυρίως στο 81' με ένα δυνατό σουτ του Μικαΐλ Αντόνιο και στο 86' με τον Ντιόπ να ηρεμήσει πριν το σφύριγμα της λήξης, δεν ήταν αποτελεσματική, όμως δεν επηρέασε σε κάτι την κατάκτηση των τριών βαθμών. Στο φινάλε, ο Μπαλμπουένα έσωσε πάνω στη γραμμή μια κεφαλιά του Γιάνσεν που από το πουθενά πήγε να γίνει ήρωας, αλλά δεν ήταν γραφτό του τελικά...

Τότεναμ: Γιορίς, Φόιτ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ, Έρικσεν, Ρόους (77' Γιάνσεν), Άλι (85' Γουανιάμα), Λούκας Μόουρα (66' Γιορέντε), Σον

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Φρέντρικς, Μπαλμπουένα, Ντιόπ, Μαζουακού, Ράις, Αντόνιο, Νομπλ (85' Ογκμπόνα), Σνόντγκρας (77' Ομπιάνγκ), Φελίπε Άντερσον, Αρναούτοβιτς (80' Πέρεθ)