Στην Σέλτικ το ντέρμπι

Με 13 βαθμούς από την δεύτερη Ρέιντζερς ξέφυγε η Σέλτικ, που πήρε το Old Firm της Κυριακής (31/03) με σκορ 2-1. Σχεδόν σε όλο το ματς με δέκα παίκτες η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ.

Σε ένα από τα πιο κλασικά ντέρμπι του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, οι Κέλτες ήταν αυτοί που γέλασαν τελευταίοι αν και οι φιλοξενούμενοι κατέβαλαν μεγάλες προσπάθειες για να μην φύγουν άπραγοι από το «Σέλτικ Παρκ».

Με τον Μορέλος να έχει αποβληθεί μόλις στο 31ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα (σ.σ η πέμπτη του στην σεζόν) για αγκωνιά, η ομάδα του Τζέραρντ δυσκολεύτηκε ακόμα περισσότερο έχοντας ήδη βρεθεί πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει και για πολλή ώρα να δείχνει αγκαλιά με τον βαθμό.

Όμως το ματς κρίθηκε τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με τον Φόρεστ να εκμεταλλεύεται το λάθος του αρχηγού της Ρέιντζερς, του Τάβερνιερ, για να κάνει το τελικό 2-1.