Φούλαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (Ημίχρονο)

Με σκορ 2-0 προηγείται η Μάντσεστερ Σίτι της Φούλαμ για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν έχει συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ενώ θα μπορούσε να έχει βρει το δρόμο προς τα δίχτυα σε δύο-τρεις περιπτώσεις ακόμα...

Το σκορ άνοιξε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 5ο μόλις λεπτό, σε μια φάση που προήλθε από λάθος πάσα του Φοσού-Μενσά. Ο Πορτογάλος νίκησε τον Ρίκο με αριστερό σουτ και τοποθέτησε το όνομά του στον φωτεινό πίνακα για τρίτη συνεχόμενη αναμέτρηση των «πολιτών».

Στο 27ο λεπτό ο Σέρχιο Αγουέρο ήταν αυτός που «έγραψε» το 2-0, επιδεικνύοντας περίσσια ψυχραιμία και ολοκληρώνοντας τη φάση με εύστοχο διαγώνιο πλασέ. Και σε αυτή τη φάση αλλά και στο σύνολο των στιγμών που απαιτείται, η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων χαρακτηρίζεται ερασιτεχνική...

Οι συνθέσεις

Φούλαμ: Ρίκο, Κρίστι, Τσέιμπερς, Φοσού-Μενσά, Μπράιαν, Ζάμπο Ανγκίσα, Λε Μαρσάντ, Κέρνι, Ρ. Σεσενιόν, Αγίτε, Μπάμπελ

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Οταμέντι, Λαπόρτ, Γουόκερ, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Ντ. Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγουέρο