Σοκ για τη Λέστερ, αποκλείστηκε από τη Νιούπορτ...

Εκτός συνέχειας Κυπέλλου Αγγλίας η Λέστερ, η οποία ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην έδρα της Νιούπορτ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πίστεψαν από νωρίς στην πρόκριση και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 10ο μόλις λεπτό με το γκολ του Ταμάιλ Ματ, ο οποίος σκοράρει για πέμπτη φορά στις έξι συνολικά περιπτώσεις που έχει ξεκινήσει βασικός σε αναμέτρηση για το FA Cup.

Οι «αλεπούδες» έφτασαν στην ισοφάριση οκτώ λεπτά πριν το τέλος με τον Ρασίντ Γκεζάλ και όλα έδειχναν πως το συγκρότημα του Κλοντ Πιέλ θα είχε μια δεύτερη ευκαιρία μέσω της ρεβάνς στο «King Power Stadium».

Στο 85’ ωστόσο η Νιούπορτ κέρδισε πέναλτι, ο Πάτραικ Άμοντ εκτέλεσε εύστοχα και ο σύλλογος της League Two «σφράγισε» με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο για την τέταρτη φάση του θεσμού!