Νιούκαστλ-Γουλβς 1-1 (Ημίχρονο)

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του St James’ Park ανάμεσα στη Νιούκαστλ και τη Γουλβς για την 16η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο παρουσιάστηκαν στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στο γκολ με τη συμπλήρωση 35 αγωνιστικών δευτερολέπτων! Η σέντρα του Ντιαμέ βρήκε εντός περιοχής τον Σάλομον Ροντόν αλλά το τελείωμα του Βενεζουελάνου κατέληξε στα χέρια του Πατρίσιο...

Ότι δεν κατάφεραν οι «καρακάξες» στην πρώτη φάση του ματς επετεύχθη από την πλευρά των «λύκων» στο 17ο λεπτό. Ο Έλντερ Κόστα σημάδεψε τον... ξεχασμένο από την αντίπαλη άμυνα Ντιόγκο Γότα και ο τελευταίος με ψύχραιμο κοντρόλ και αποτελεσματικό πλασέ διαμόρφωσε από κοντινή απόσταση το 1-0.

Η ισοφάριση για το συγκρότημα το Ράφα Μπενίτεθ ήρθε στο 23ο λεπτό. Ο Ροντόν βρήκε οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στη συνέχεια της φάσης έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας έξω από την αντίπαλη περιοχή. Η σέντρα του υπήρξε υποδειγματική, όπως άλλωστε και η κεφαλιά του Αγιόθε Πέρεθ, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντουμπράβκα. 1-1...

Οι συνθέσεις

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Γέντλιν, Λασέλ, Φερνάντεθ, Κλαρκ, Ρίτσι, Ντιαμέ, Κι, Ατσού, Πέρεθ, Ροντόν

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπένετ, Κόαντι, Μπολί, Ντόχερτι, Βινάνγκρε, Νέβες, Σάις, Ανταμά, Κόστα, Ντιόγκο