Αργεί να πάρει μπρος, αλλά μετά... δεν την κρατάει κανείς!

Ακόμα κι αν έφτασε κοντά στην αλλαγή, η Άρσεναλ δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, στη νίκη (2-1) επί της Μπόρνμουθ. Έτσι, κανένα από τα 13 πρώτα ημίχρονα των αναμετρήσεών της για τη φετινή Premier League δεν έχει βρει την ομάδα του Ουνάι Έμερι να είναι στην ανάπαυλα σε ρόλο οδηγού!

Οι «κανονιέρηδες» βρίσκουν το δρόμο τους και βγάζουν υγεία στον αγωνιστικό χώρο έχοντας τη δεύτερη καλύτερη επίθεση, μαζί με την Τσέλσι (28 γκολ), πίσω από την Μάντσεστερ Σίτι (40 γκολ). Παράλληλα, βρίσκονται σε «απόσταση αναπνοής» από την πολυπόθητη τετράδα που θα τους δώσει την ευκαιρία να βρεθούν στους ομίλους του Champions League. Η Άρσεναλ μετράει 8 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Είναι όμως αξιοσημείωτο το γεγονός ότι σε 13 αγωνιστικές, δεν έχει καταφέρει να πάει στην ανάπαυλα ούσα μπροστά στο σκορ, ακόμη και σε ματς που τελικά κέρδισε – θεωρητικά τουλάχιστον – άνετα.

Αναλυτικά:

1η αγωνιστική: Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (ημίχρονο), 0-2 (τελικό)

2η αγωνιστική: Τσέλσι - Άρσεναλ 2-2 (ημίχρονο), 3-2 (τελικό)

3η αγωνιστική: Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 1-1 (ημίχρονο), 3-1 (τελικό)

4η αγωνιστική: Κάρντιφ - Άρσεναλ 1-1 (ημίχρονο), 1-3 (τελικό)

5η αγωνιστική: Νιούκαστλ - Άρσεναλ 0-0 (ημίχρονο), 1-2 (τελικό)

6η αγωνιστική: Άρσεναλ - Έβερτον 0-0 (ημίχρονο), 2-0 (τελικό)

7η αγωνιστική: Άρσεναλ - Γουότφορντ 0-0 (ημίχρονο) , 2-0 (τελικό)

8η αγωνιστική: Φούλαμ - Άρσεναλ  1-1 (ημίχρονο), 1-5 (τελικό)

9η αγωνιστική: Άρσεναλ - Λέστερ 1-1 (ημίχρονο), 3-1 (τελικό)

10η αγωνιστική: Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 1-0 (ημίχρονο), 2-2 (τελικό)

11η αγωνιστική: Άρσεναλ - Λίβερπουλ 0-0 (ημίχρονο), 1-1 (τελικό)

12η αγωνιστική: Άρσεναλ - Γουλβς 0-1 (ημίχρονο), 1-1 (τελικό)

13η αγωνιστική: Μπόρνμουθ - Άρσεναλ 1-1 (ημίχρονο), 1-2 (τελικό)

Δέκα ισοπαλίες και τρεις... ήττες ο απολογισμός των πρώτων 45λέπτων της Άρσεναλ στο φετινό πρωτάθλημα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο τελικός του UEFA Europa League της σεζόν 2015/16, όπου ως προπονητής της Σεβίλης κόντρα στη Λίβερπουλ βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο» όταν πήγε στ' αποδυτήρια μετά το πρώτο ημίχρονο, με το γκολ του Στάριτζ να έχει βάλει μπροστά τους «κόκκινους», ωστόσο στο σφύριγμα της λήξης οι Ανδαλουσιανοί είχαν κάνει ολική ανατροπή με σφραγίδα Έμερι, με το τελικό 3-1.

Στην πίεση λειτουργεί καλύτερα ο Ισπανός προπονητής και αυτό αποδεικνύεται εξ αρχής από την καλοκαιρινή του επιλογή στέγης, καθώς αν η αντικατάσταση του Αρσέν Βεγκέρ, μετά από 22 χρόνια, στον πάγκο της Άρσεναλ δεν είναι ο ορισμός της πίεσης, τότε τι είναι;