Πρώτο «διπλό» με δύο... χτυπήματα του Μόι η Χάντερσφιλντ

Με δύο γκολ του ¶αρον Μόι (6Ά, 74) και σκορ 2-0 επικράτησε η Χάντερσφιλντ της Γουλβς στο «Μολινό» για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για τους «Terriers», δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα.

Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού η ομάδα του Ντέβιντ Βάγκνερ είχε να επιδείξει τη χειρότερη επίθεση στη λίγκα, έχοντας σκοράρει έξι φορές στις πρώτες 12 αγωνιστικές.

Σήμερα παρουσιάστηκε ιδιαίτερα αποτελεσματική και ανάγκασε τους γηπεδούχους να μείνουν μακριά από τις νίκες για πέμπτο σερί ματς (σ.σ. 1 ισοπαλία- 4 ήττες). Αυτό είναι το μοναδικό «διπλό» που έχει να επιδείξει η Χάντερσφιλντ στα τελευταία της 11 εκτός έδρας ματς.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να δημιουργήσουν επιθετικά. Και τα κατάφεραν στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε... Ο Μπίλινγκ έγινε κάτοχος της μπάλας στην αριστερή πλευρά του γηπέδου, τροφοδότησε το overlap του Έρικ Ντουρμ και ο Γερμανός γύρισε στο ύψος του πέναλτι όπου περίμενε ο ¶αρον Μόι. Το πλασέ του τελευταίου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πατρίσιο.

Η Γουλβς δεν κατάφερε να... εκδηλωθεί επιθετικά σχεδόν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους ενώ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν βρει δεύτερο γκολ αν κεφαλιά του Μουνιέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από εκτέλεση κόρνερ δεν είχε βρει σε πόδια αμυνομένων...

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο... ανέβασε στροφές και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Η ευκαιρία που διαδραμάτισε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης ήρθε στο 56ο λεπτό, όταν η σέντρα του νεοεισελθόντα Τραορέ βρήκε τον Χιμένεζ και η κεφαλιά του τελευταίου σταμάτησε στην προβολή του Μπίλινγκ, χιλιοστά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας!

Το τέρμα της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ και στο 74ο λεπτό ο ¶αρον Μόι «τελείωσε» το ματς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ στην κλειστή γωνία του Πατρίσιο, η οποία «έσβησε» τα όνειρα των γηπεδούχων για ένα καλύτερο απόγευμα...

Οι συνθέσεις

Γουλβς: Πατρίσιο, Κόαντι, Μπολί, Μπένετ, Ντόχερτι, Βινάγκρε, Νέβες, Μουτίνιο (46Ά Γκιμπς-Γουάιτ), Καβαλέρι (46Ά Τραορέ), Κόστα (75Ά Γότα), Χιμένεζ

Χάντερσφιλντ: Λοσλ, Σμιθ, Σίντλερ, Ντουρμ, Χαντεργκγιονάι, Κονγκολό, Μόι, Χογκ (90+3Ά Στάνκοβιτς), Μπίλινγκ (90+3Ά Γουίλιαμς), Πρίτσαρτ (90+3Ά Μπενζά), Μουνιέ