Την πάτησε κάτω! (vid)

Την έπιασε απ' το λαιμό, την έκανε ό,τι ήθελε και θα μπορούσε να έχει γράψει ιστορία... Η Τότεναμ έπαιζε μόνη της στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου απέναντι στην κάκιστη Τσέλσι, με τους «μπλε» να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ με το τελικό 3-1 στο «Γουέμπλεϊ» για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ! Έμεινε στο -8 από την κορυφή η ομάδα του Σάρι, στο -5 τα «σπιρούνια».

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ντέλε Άλι με κεφαλιά σε φάση που ούτε ο Μοράτα ούτε ο Κόβασιτς σηκώθηκαν για να διώξουν, άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ, ενώ, στο 16', ο Κέιν δοκίμασε ένα μακρινό, χαμηλό σουτ, η μπάλα πέρασε δίπλα από τον Νταβίντ Λουίζ, ο Κέπα είχε λάθος βηματισμό κι έμεινε όρθιος στην εστία του απλά να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 2-0! Βέβαια, αν δεν ήταν ο Ισπανός γκολκίπερ για την Τσέλσι, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι θα μπορούσε να έχει... διασυρθεί από το πρώτο μέρος, αφού πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις σε μια νύχτα που έδειχνε να παλεύει παντελώς μόνος του...

Τα «σπιρούνια» κυριαρχούσαν απόλυτα στο παιχνίδι, κάθε γραμμή των «μπλε» ήταν άφαντη, οι Γουίλιαν και Αζάρ από τους οποίους σίγουρα περίμενε περισσότερα ο Σάρι δεν μπορούσαν να βοηθήσουν, ο Μοράτα έβγαινε συνεχώς οφσάιντ και η κατάσταση έμοιαζε δίχως επιστροφή για την Τσέλσι, που δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 54ο λεπτό. Ο Σον, που νωρίτερα στο πρώτο ημίχρονο είχε χάσει δυο τεράστιες ευκαιρίες, κατάφερε να νικήσει τον Κέπα με ατομική ενέργεια, ξεχαρβαλιάζοντας την άμυνα των «μπλε» για να κάνει το διαγώνιο πλασέ μπαίνοντας στην περιοχή από δεξιά και να γράψει το 3-0. Το ματς δεν έφτιαξε ποτέ για την Τσέλσι που απλά μείωσε με τον Ζιρού στο 85' (ο Γάλλος μαζί με τον Πέδρο έδωσαν κάτι διαφορετικό στην ομάδα τους ερχόμενοι από τον πάγκο), όμως, η ομάδα του Σάρι παρουσιάστηκε αγνώριστη στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου και υπέστη την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα...

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Φόιτ, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ, Σισοκό, Έρικσεν, Άλι (87' Γουίνκς), Σον (78' Λαμέλα), Κέιν

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (58' Μπάρκλεϊ), Γουίλιαν (76' Ζιρού), Μοράτα (58' Πέδρο), Αζάρ