Μαν. Σίτι – Μαν. Γιουνάιτεντ 2-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το Community Shield για τη σεζόν 2011-2012 εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο πάρτι για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με... καλεσμένη τη Μάντσεστερ Σίτι! Θρίαμβος για τους «κόκκινους διαβόλους» που ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0 του πρώτου ημιχρόνου στο τελικό 3-2! Το england365 μετέφερε LIVE τις εξελίξεις από το Γουέμπλεϊ!

95' Λήξη του παιχνιδιού! Το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με σκορ 3-2!

94' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ και ολική ανατροπή! Οι «κόκκινοι διάβολοι» ολοκληρώνουν τον θρίαμβο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Νάνι να εκμεταλλεύεται την απομάκρυνση του Γουέιν Ρούνεϊ, να παίρνει τη μπάλα, να φτάνει στην περιοχή του Χαρτ και αφού πρώτα τον ξεπέρασε, πλάσαρε για το 3-2!

Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Καλό γυριστό σουτ του Τζέκο, ωστόσο η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Νταβίντ Ντε Χέα που δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

89' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ μπαίνει στη θέση του Ντάνι Γουέλμπεκ.

84' Δυνατό σουτ του Γιάγια Τουρέ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η προσπάθεια του Ιβοριανού δεν είχε καμία τύχη.

76' Πρώτη καλή ευκαιρία της Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Άνταμ Τζόνσον σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Νταβίντ Ντε Χέα ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε στην αριστερή γωνία της εστίας του.

74' Ντεμπούτο για τον Γκαέλ Κλισί με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι, με τον Γάλλο να παίρνει τη θέση του Κολάροφ.

72' Αλλαγή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Ράφαελ μπήκε στο παιχνίδι στη θέση του Εβρά.

67' Ο Άνταμ Τζόνσον ρίχνεται στη μάχη, στη θέση του Μίλνερ για τη Σίτι.

62' Το κρεσέντο ευκαιριών από τη Γιουνάιτεντ συνεχίζεται, με ένα καλό σουτ του Ρούνεϊ από τα δεξιά, που όμως, έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χαρτ.

58' Αλλαγή για τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Γκάρεθ Μπάρι πέρασε στη θέση του Μάριο Μπαλοτέλι. Ως συνήθως, ο Ιταλός φορ εξέφρασε και πάλι τη δυσαρέσκειά του, πηγαίνοντας κατευθείαν στα αποδυτήρια!

58' ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και 2-2! Εκπληκτική συνεργασία των Νάνι, Ρούνεϊ και Κλέβερλι, η μπάλα... χάθηκε και ο Πορτογάλος άσος απέναντι από τον Χαρτ πλάσαρε σωστά για το 2-2!

52' ΓΚΟΛ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με το 2-1! Ο Άσλεϊ Γιάνγκ εκτέλεσε φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή των «πολιτών» και ο Κρις Σμόλινγκ σκόραρε με ωραίο πλασέ στην κίνηση, έχοντας αποφύγει όλους τους αντίπαλους αμυντικούς!

50' Καλή κεφαλιά από τον Ντάνι Γουέλμπεκ σε πρώτο χρόνο μέσα από την περιοχή της Σίτι αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από τα δοκάρια του Χαρτ.

Τριπλή αλλαγή με το «καλησπέρα» από τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον! Οι Κλέβερλι, Τζόουνς και Έβανς πέρασαν στη θέση των Βίντιτς, Φέρντιναντ και Κάρικ!

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος της μεγάλης «μάχης»!

17:38 Οι δύο ομάδες μπαίνουν ξανά στον αγωνιστικό χώρο για τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου! Δύσκολη αποστολή για τη Γιουνάιτεντ που βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0.

45'+2' Λήξη πρώτου μέρους, με τους «πολίτες» να έχουν πάρει σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου!

45' ΓΚΟΛ! Ο Έντιν Τζέκο διπλασιάζει τα τέρματα της Σίτι με δυνατό μακρινό σουτ. Ο Νταβίντ Ντε Χέα φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε.

42' Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο, ιδιαίτερα γρήγορος ο ρυθμός στον αγωνιστικό χώρο.

39' Κίτρινη κάρτα στον Εβρά.

38' ΓΚΟΛ! Ο Λέσκοτ ανοίγει το σκορ για τη Σίτι! Ο Σίλβα εκτέλεσε φάουλ, ο Λέσκοτ πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς της Γιουνάιτεντ, ο Ντε Χέα δεν βγήκε από την εστία του και η Σίτι παίρνει κεφάλι στο σκορ.

37' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Το φάουλ του Νάνι κόντραρε σε παίκτη της Σίτι και πέρασε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Το φάουλ έφερε την κίτρινη κάρτα στον Γιάγια Τουρέ.

35' Ακόμη ένα σκληρό τάκλιν. Φάουλ του Ντε Γιονγκ στον Γουέλμπεκ.

33' Ευκαιρία για τη Σίτι. Η κεφαλιά του Σίλβα, ο οποίος προσπάθησε να βρει τον Μάριο Μπαλοτέλι με πάσα, κόντραρε και έφερε κόρνερ για τη Σίτι.

31' Ένα από τα γνωστά κόλπα του Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος τραυματίστηκε σε προσπάθεια να …ντριμπλάρει.

29' Ευκαιρία για τη Σίτι. Ο Μίλνερ μπήκε μόνος του από δεξιά στην περιοχή, το σουτ του, όμως, πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ντε Χέα

28' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.

27' Καλύτερη η Γιουνάιτεντ, η οποία πιέζει τη Σίτι. Προσπαθούν χωρίς επιτυχία οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα.

22' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Γουέιν Ρούνεϊ, η μπάλα λίγο άουτ.

21' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Γιουνάιτεντ. Κίτρινη κάρτα στον Μίκα Ρίτσαρντς, ο οποίος σταμάτησε με αντικανονικό τρόπο τον Άσλεϊ Γιανγκ.

20' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, για τον Έντιν Τζέκο της Σίτι. Κίτρινη και στον Άντερσον της Γιουνάιτεντ.

18' Υποψία ευκαιρίας από τη Γιουνάιτεντ, η οποία θέλει να ξαναπάρει τα ηνία του αγώνα και προσπαθεί κυρίως από τα πλάγια να διασπάσει την άμυνα της Σίτι.

15' Ακόμη ένα κόρνερ για τη Σίτι, το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο.

14' Άρχισαν τα …όργανα, με τον Μάριο Μπαλοτέλι να ζητά το λόγο από το Νεμάνια Βίντιτς για φάουλ του τελευταίου.

10' Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο του αγώνα με τις 2 ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

6' Πρώτο κόρνερ και για τη Σίτι.

5' Αρκετά γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι, με τις 2 ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

3' Πρώτο κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ 16:31 Πρώτο φάουλ στον αγώνα, υπέρ της Γιουνάιτεντ.

16:30 Σέντρα στον αγώνα.

16:30 Αρκετά εκδηλωτικοί οι φίλοι των «πολιτών»

16:29 Είσοδος των 2 ομάδων

16:29 Το τρόπαιο βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο.

16:28 Οι παίκτες των 2 ομάδων βρίσκονται στο τούνελ που οδηγεί στον αγωνιστικό χώρο.

16:26 Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο, αφού το θερμόμετρο έξω από το γήπεδο δείχνει 19 βαθμούς.

16:22 Δύο ιπτάμενες φιγούρες «πετούν» στον ουρανό του γηπέδου. Μια κόκκινη για τη Γιουνάιτεντ και μια μπλε για τη Σίτι.

16:20 Από τα μεγάφωνα ακούγονται τραγούδια των OASIS για τη Σίτι και των STONE ROSES για τους «κόκκινους διαβόλους».

16:05 Το «Γουέμπλεϊ» στολίστηκε για ακόμη μια φορά και πλέον, 25 λεπτά πριν την πρώτη σέντρά του παιχνιδιού, όλα είναι έτοιμα!

15:52 Το καθιερωμένο ζέσταμα πραγματοποιούν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου!

15:36 Οι δύο ομάδες έχουν ήδη φτάσει στο «Γουέμπλεϊ»!

Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Σίτι:

Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Κολάροφ, Ντε Γιόνγκ, Γιάγια Τουρέ, Σίλβα, Μίλνερ, Μπαλοτέλι Τζέκο

Στον πάγκο: Τέιλορ, Κλισί, Σάβιτς, Μπάρι, Τζόνσον Α., Ράιτ-Φίλιπς, Αγκουέρο

Όπως ακριβώς αναμενόταν, ο Σέρχιο Αγκουέρο βρίσκεται στον πάγκο των «πολιτών», με τους Μπαλοτέλι και Τζέκο να παίρνουν φανέλα βασικού στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς, ελλείψει και του Κάρλος Τέβες που επιστρέφει στις προπονήσεις της ομάδας από Δευτέρα. Στον πάγκο επίσης οι Κλισί και Σάβιτς που αποκτήθηκαν στην τρέχουσα μεταγραφική περίοδο.

Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:

Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Νάνι, Κάρικ, Άντερσον, Γιάνγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ

Στον πάγκο: Λίντεγκααρντ, Παρκ, Έβανς, Κλέβερλι, Μπερμπάτοφ, Ράφαελ, Τζόουνς

Από την αρχή στα… βαθιά έριξε τον Νταβίντ Ντε Χέα ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, αφού ο νέος τερματοφύλακας της ομάδας παίρνει το «βάπτισμα του πυρός» από το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς! Φανέλα βασικού πήρε και το έτερο νέο μεταγραφικό απόκτημα των «κόκκινων διαβόλων», Άσλεϊ Γιάνγκ, ενώ παρτενέρ του Γουέιν Ρούνεϊ στην επίθεση θα είναι ο Ντάνι Γουέλμπεκ, που το βράδυ του Σαββάτου ενημερώθηκε για τη συμμετοχή του στην αποστολή της εθνικής ομάδας της Αγγλίας για το προσεχές διεθνές φιλικό με την Ολλανδία.

Διαιτητής: Φιλ Ντόουντ