Αστόχησε ο Ρούνεϊ, αποκλεισμός στα πέναλτι για την DC United

Εκτός συνέχειας του αμερικανικού πρωταθλήματος έμεινε η DC United, που γνώρισε τον αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι από την Κολούμπους Κρου, με τον Γουέιν Ρούνεϊ να αστοχεί κατά τη διάρκεια της «ρώσικης ρουλέτας»…

Στον πρώτο γύρο των πλέι-οφς του MLS σταμάτησε η πορεία του Γουέιν Ρούνει και της ομάδας του, DC United.

Ο σύλλογος της Ουάσινγκτον αποκλείστηκε στα πέναλτι με σκορ 3-2 (2-2 το ματς ύστερα από το 90λεπτό και την παράταση) από την Κολούμπους Κρου, ενώ ο Άγγλος επιθετικός αστόχησε από την άσπρη βούλα, όπως και οι συμπαίκτες του ΝτεΛιόν και Ακόστα.

«Είναι απογοητευτικό το ότι αποκλειστήκαμε στα πέναλτι αλλά είμαστε περήφανοι για ότι καταφέραμε τους τελευταίους μήνες. Πραγματικά δεν είχαμε κανένα δικαίωμα να ονειρευόμαστε τα πλέι-οφς. Επαναφέραμε την πίστη στην ομάδα και τους φιλάθλους της και πρέπει να χτίσουμε πάνω σε αυτό», σχολίασε με το τέλος της αναμέτρησης ο Ρούνεϊ, με τον ερχομό του οποίου και με τα 12 γκολ του σε 20 ματς, βοήθησε στο να φτάσει η DC United από τον πάτο της βαθμολογίας της Ανατολικής Περιφέρειας του πρωταθλήματος (East Conference) στα πλέι-οφς…