Κυρίαρχη η Σκωτία στην πρεμιέρα της στο Nations League

Με τρομερό Στίβεν Νέισμιθ, η Σκωτία επιβλήθηκε 2-0 της Αλβανίας στο πρώτο της παιχνίδι για το Nations League και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το τουρνουά, στο οποίο συμμετέχει στο 1ο γκρουπ της League C.

Οι Σκωτσέζοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι έναντι των αντιπάλων τους, το βράδυ της Δευτέρας και φρόντισαν να διορθώσουν κάπως τις εντυπώσεις που είχαν αφήσει στον κόσμο τους μετά την ήττα (4-0) από τους Βέλγους στο φιλικό παιχνίδι της περασμένης Παρασκευής.

Και τα δυο γκολ επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την κεφαλιά του Νέισμιθ στο 47' να κοντράρει στον Μπεράτ Ντζιμσίτι και να καταλήγει στα δίχτυα, ενώ το δεύτερο τέρμα πιστώθηκε κανονικά στον φορ της Χαρτς στο 68ο λεπτό έπειτα από κάκιστη αντίδραση του Αλβανού γκολκίπερ, σε προσπάθεια απομάκρυνσης κινδύνου από κόρνερ.