Πάτησε κορυφή η Μπόλτον, το… έσωσε στο φινάλε η Άστον Βίλα

Με γκολ του Μπάκλεϊ στο 73ο λεπτό, η Μπόλτον επικράτησε 1-0 της Μπέρμιγχαμ και έπιασε στην κορυφή της Τσάμπιονσιπ τις Λιντς και Μίντλεσμπρο. Ματσάρα στο «Βίλα Παρκ» με τον Κόντζια να σώζει στις καθυστερήσεις την Άστον Βίλα κόντρα στην Μπρέντφορντ.

Η Μπόλτον έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική εκκίνηση της φετινής σεζόν και με την 3η της νίκη στα 4 πρώτα ματς έφτασε τους 10 βαθμούς και μοιράζεται πλέον στην πρώτη θέση του πίνακα με τις Λιντς και Μίντλεσμπρο.

Η Άστον Βίλα έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μπρέντφορντ, ωστόσο, κατάφερε να βρει ισάριθμες απαντήσεις με τον Κόντζια, ο οποίος μάλιστα διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Στόουκ, που γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Γουίγκαν (3-0) και παρέμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο σερί ματς.