Νίκη με γκολ στα... χασομέρια για την υποβιβασμένη Σάντερλαντ

Την πρώτη της νίκη σε πρεμιέρα πρωταθλήματος από το 2009 πήρε η Σάντερλαντ, η οποία μετά τον υποβιβασμό της στην League One έκανε σεφτέ στην σεζόν με επικράτηση 2-1 επί της Τσάρλτον! Στην τελευταία φάση του ματς το νικητήριο τέρμα από τον Λάιντεν Γκουτς, ο οποίος ξεσήκωσε τον αγχωμένο μέχρι εκείνο το σημείο κόσμο στην εξέδρα.

Οι «μαυρόγατες» βίωσαν δύο σερί υποβιβασμούς τις προηγούμενες σεζόν και ήθελαν να ξεκινήσουν με το δεξί σε αυτήν την αγωνιστική περίοδο για... χίλιους και δύο λόγους.

Η Τσάρλτον ήταν επιβλητική στο πρώτο ημίχρονο, κάτι στο οποίο την βοήθησε το γρήγορο προβάδισμά της (10’), με τον Τέιλορ να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι. Καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν με τον Τζος Μάτζα στο 65’, πριν γίνει πρωταγωνιστής του αγώνα ο Γκουτς. «Τσαφ» από τον προαναφερθέντα στην αρχή της φάσης, ο Οβιέδο επανέφερε την μπάλα στο πεδίο δράσης του συμπαίκτη του και εκείνος με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Το κυρίως πιάτο ήρθε με τους αγώνες των 17:00 σε Τσάμπιονσιπ, League One και League Two.