Έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση η Σέλτικ

Αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Σέλτικ κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς με τη Ρόζενμποργκ στο «Σέλτικ Παρκ» με σκορ 3-1, παίρνοντας έτσι προβάδισμα για πρόκριση στον επόμενο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στον 3o γύρο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ έχει η Σέλτικ, μετά τη χθεσινή (25/7) νίκη με 3-1 απέναντι στη Ρόζενμποργκ στο «Σέλτικ Παρκ»!

Παρότι οι Νορβηγοί προηγήθηκαν με τον Μέλιγνκ στο 15ο λεπτό της αναμετρήσης, εντούτοις οι πρωταθλητές Σκωτίας «γύρισαν» το ματς με κύριο πρωταγωνιστή τον Οντσόν Εντουάρ.

Ο Γάλλος φορ ισοφάρισε αρχικά για τη Σέλτικ στο 43’, ενώ με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 47’. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό ο Εντσάμ.

O επαναληπτικός στο «Τρόντχαϊμ» θα διεξαχθεί την 1/8, με το νικητή του ζευγαριού να συναντά μετέπειτα στον τρίτο προκριματικό γύρο την ΑΕΚ.