Η… κατάρα των πέναλτι ξαναχτύπησε!

Η εθνική ομάδα γυναικών της Αγγλίας αποχαιρέτησε το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας, φτάνοντας μέχρι τα προημιτελικά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Νησιού έπεσε «θύμα» της κατάρας των πέναλτι, γνωρίζοντας την ήττα με 4-3 από τη Γαλλία στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου οδηγήθηκαν οι ομάδες μετά το ισόπαλο 1-1.

Οι Αγγλίδες έκαναν τη μέγιστη δυνατή προσπάθεια, ωστόσο, η… κακοδαιμονία των ποδοσφαιρικών συνόλων της χώρας στη διαδικασία των πέναλτι, «χτύπησε» και τις γυναίκες, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν οδυνηρό αποκλεισμό. Η Σκοτ είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πάουελ, αλλά οι «τρικολόρ» ισοφάρισαν με τη Μπουσάλια, λίγα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Η παράταση ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα», εκεί που οι Αγγλίδες αποδείχθηκαν πιο άτυχες και με το εις βάρος τους 4-3 επιστρέφουν στη βάση τους.