Υποψίες για το Νιγηρία-Αργεντινή

Στο στόχαστρο της FIFA έχει μπει η πρόσφατη φιλική αναμέτρηση μεταξύ της Νιγηρίας με της Αργεντινής, που έληξε με σκορ 4-1 υπέρ της αφρικανικής ομάδας.

Το «καμπανάκι» χτύπησε στην Παγκόσμια Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία λόγω των μεγάλων ποσών που παίχθηκαν στα τελευταία λεπτά του ματς, υπέρ του να σκοράρει η «μπιανκοσελέστε», κάτι που έγινε στο ένατο (!) λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάουρο Μποσέλι και ενώ ο διαιτητής είχε δείξει πέντε λεπτά επιπλέον χρόνο.

Ο διαιτητής, μάλιστα, της αναμέτρησης, Τσαϊμπόι, είχε σφυρίξει και το παιχνίδι της 7ης Σεπτεμβρίου μεταξύ του Μπαχρέιν και του Τόγκο, το οποίο επίσης ερευνά η FIFA, λόγω της… περίεργης σύνθεσης που παρέταξαν οι Τογκολέζοι.