Πλασαρίστηκε στην «οκτάδα» η Άρσεναλ…

Με σκορ 3-1 επικράτησε η Άρσεναλ της Μίλαν στο «Έμιρεϊτς» και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη του Μιλάνου (2-0) προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Europa League. Πρωταγωνιστής ο Ντάνι Γουέλμπεκ με δύο τέρματα (39’, 81’), με το πρώτο να προέρχεται από κερδισμένο πέναλτι για το οποίο δικαιολογημένα φωνάζουν οι ηττημένοι. Ο Τσάκα το δεύτερο των «κανονιέρηδων» στο 71’, φοβερό γκολ από τον Τσαλχάνογλου, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γκατούζο στο 36’…

Με αυτό το αποτέλεσμα συνεχίζεται η παράδοση που θέλει τις ιταλικές ομάδες να μην αποχωρούν ποτέ με τη χαρά της νίκης σε αγγλικό έδαφος για τη διοργάνωσης του Europa Leauge, αφού σε σύνολο επτά παιχνιδιών από απολογισμός παρουσιάζει τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τις Μίλαν, Ρόμα, Γιουβέντους, Λάτσιο, Ίντερ και Φιορεντίνα.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο σημείωσε την πρώτη φάση στο ματς στο πρώτο μόλις λεπτό, με τον Αντρέ Σίλβα να σουτάρει από πλάγια θέση και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πλήγμα δέχτηκε το συγκρότημα του Αρσέν Βενγκέρ λίγο αργότερα, αφού με πρόβλημα τραυματισμού στη μέση αποχώρησε στο 11ο λεπτό ο Λοράν Κοσιελνί, με τον αρχηγό των «κανονιέρηδων» να αντικαθιστάται από τον Τσέιμπερς.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο 24ο λεπτό με την προσπάθεια του Γουέλμπεκ να σταματά στον Ντοναρούμα, για να έρθει στο 36ο λεπτό, όπου ο Τσαλχάνογλου υποδεχόμενος την μπάλα από τον Ροντρίγκεζ εξαπέλυσε ένα δεξί σουτ και άνοιξε το σκορ από τα 25 περίπου μέτρα… 1-0!

Στο 39’ ωστόσο η Άρσεναλ ισοφάρισε, όταν ο διαιτητής καταλόγισε ανεξήγητο πέναλτι  μετά από πτώση του Γουέλμπεκ και υποτιθέμενο τράβηγμα  του Ροντργίκεζ. Ο επιθετικός των γηπεδούχων ισοφάρισε από τα έντεκα μέτρα σε 1-1 ενώ λίγο αργότερα ο Έρικσον δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Τσέιμπερς, προκαλώντας ακόμη πιο έντονες διαμαρτυρίες από τους Ιταλούς. Δύο εκπληκτικές αποκρούσεις κατέγραψε από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ντοναρούμα (σ.σ. κεφαλιά του Μχιταριάν και σουτ του Ράμσεϊ).

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στη νίκη και το παιχνίδι απέκτησε έναν έντονο ρυθμό με αρκετές αξιόλογες προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 50’ ο Ντοναρούμα έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Μχιταριάν ενώ στο 54’ του αριστερό σουτ του Σούσο πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Οσπίνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο εξαιρετικός σήμερα Οζίλ έστρωσε την μπάλα στον Ράμσεϊ, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 67’ ο νεοεισελθών Κάλινιτς λίγο έλειψε να βάλει… φωτιά στο ματς με κεφαλιά που σταμάτησε στα χέρια του Οσπίνα.

Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε στο 71ο λεπτό. Ο Τσάκα επιχείρησε ένα από τα γνωστά μακρινά του σουτ και ενώ ο Ντοναρούμα έδειχνε να ελέγχει τη φάση, πραγματοποίησε ασταθή επέμβαση, η οποία επέτρεψε στην Άρσεναλ να πάρει προβάδισμα, αφού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 και την επισφράγιση της πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League. Το 3-1 σημείωσε ο Γουέλμπεκ στο 86ο λεπτό, αφού πρώτα ο Ντοναρούμε απέκρουσε από το μισό μέτρο την κεφαλιά του Ράμσεϊ…

Οι συνθέσεις:

Άρσεναλ: Οσπίνα, Μουστάφι, Κοσιελνί (11’ Τσέιμπερς), Μπεγιερίν, Μονρεάλ, Τσάκα, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ, Μχιταριάν (69’ Ελνενί), Εζίλ (79’ Κολάσινατς), Γουέλμπεκ

Μίλαν: Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Ροντρίγκεζ, Κεσί (79’ Λοκατέλι), Μοντολίβο, Τσαλχάνογλου (70’ Μποναβεντούρα), Σούσο, Κουτρόνε (67’ Κάλινιτς), Αντρέ Σίλβα