Άρσεναλ-Μίλαν 1-1 (Ημίχρονο)

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του «Έμιρεϊτς» ανάμεσα στις Άρσεναλ και Μίλαν για τον επαναληπτικό της φάσης των «16» του UEFA Europa League. Με σουτ 25 μέτρων από τον Χακάν Τσαλχάνογλου άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι στο 36’ ισοφάρισαν με ανύπαρκτο πέναλτι τρία λεπτά αργότερα οι «κανονιέρηδες». Σκόρερ ο Γουέλμπεκ.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο σημείωσε την πρώτη φάση στο ματς στο πρώτο μόλις λεπτό, με τον Αντρέ Σίλβα να σουτάρει από πλάγια θέση και να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πλήγμα δέχτηκε το συγκρότημα του Αρσέν Βενγκέρ λίγο αργότερα, αφού με πρόβλημα τραυματισμού στη μέση αποχώρησε στο 11ο λεπτό ο Λοράν Κοσιελνί, με τον αρχηγό των «κανονιέρηδων» να αντικαθιστάται από τον Τσέιμπερς.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο 24ο λεπτό με την προσπάθεια του Γουέλμπεκ να σταματά στον Ντοναρούμα, για να έρθει στο 36ο λεπτό, όπου ο Τσαλχάνογλου υποδεχόμενος την μπάλα από τον Ροντρίγκεζ εξαπέλυσε ένα δεξί σουτ και άνοιξε το σκορ από τα 25 περίπου μέτρα…

Στο 39’ ωστόσο η Άρσεναλ ισοφάρισε, όταν ο διαιτητής καταλόγισε ανεξήγητο πέναλτι  μετά από πτώση του Γουέλμπεκ και υποτιθέμενο τράβηγμα  του Ροντργίκεζ. Ο επιθετικός των γηπεδούχων ισοφάρισε από τα έντεκα μέτρα σε 1-1 ενώ λίγο αργότερα ο Έρικσον δεν έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Τσέιμπερς, πρκαλώντας ακόμη πιο έντονες διαμαρτυρίες από τους Ιταλούς. Δύο εκπληκτικές αποκρούσεις κατέγραψε από εκείνοτο σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ντοναρούμα σε κεφαλιά του Μχιταριάν και σουτ του Ράμσεϊ...

Άρσεναλ: Οσπίνα, Μουστάφι, Κοσιελνί (11’ Τσέιμπερς), Μπεγιερίν, Μονρεάλ, Τσάκα, Ράμσεϊ, Γουίλσιρ, Μχιταριάν, Εζίλ, Γουέλμπεκ

Μίλαν: Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Ροντρίγκεζ, Κεσί, Μοντολίβο, Τσαλχάνογλου, Σούσο, Κουτρόνε, Αντρέ Σίλβα