Τσέλσι-Χαλ 1-0 (Ημίχρονο)

Χωρίς πολλά-πολλά και με αρκετή καθυστέρηση λόγω σοβαρού τραυματισμού αντιπάλου, η Τσέλσι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ 1-0 απέναντι στην Χαλ, σκοράροντας στο έξτρα δεκάλεπτο του Α' μέρους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δέκα λεπτά καθυστέρηση αφού στην αρχή Κέιχιλ και Μέισον συγκρούστηκαν στον αέρα και ο δεύτερος χρειάστηκε να μείνει αρκετή ώρα στο χορτάρι για να αποχωρήσει με φορείο από τα όρια.

Όσον αφορά τις ευκαιρίες ήταν σχεδόν μηδαμινές και για τις δύο πλευρές, σε ένα πολύ κρύο απόγευμα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», κάτι που καταλαβαίνει κανείς εύκολα από την ένταση στις εξέδρες.

Την λύση έδωσε, ποιος άλλος, ο Κόστα, που μετά τον αποκλεισμό του από την αποστολή την περασμένη αγωνιστική δήθεν για τραυματισμό, επέστρεψε στο αρχικό σχήμα του Αντόνιο Κόντε.

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Κέιχιλ, Μόουζες, Καντέ, Μάτιτς, Αλόνσο, Πέδρο, Αζάρ, Κόστα

Χαλ: Γιακούποβιτς, Ελαμπντελαουί, Μαγκουάιερ, Ντέιβις, Ντόουσον, Ρόμπερτσον, Χάντλστοουν, Κλούκας, Μέισον (21' Μέιλερ), Εβάντρο, Ερνάντεθ