Η Γουέστ Μπρομ... έκλεψε τον ύπνο του Μόγιες

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο, η Γουέστ Μπρομ επιβλήθηκε 2-0 της Σάντερλαντ για την 22η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και κάνει δύσκολες τις επόμενες βραδιές για τον Ντέιβιντ Μόγιες που βρίσκεται σε δυσμενή θέση στον πάγκο των «μαυρόγατων»...

Η Γουέστ Μπρομ... έπιασε απ' τον λαιμό τη Σάντερλαντ στο «Χόθορνς» και το ασφαλές προβάδισμά της στη λήξη του ημιχρόνου ήταν πέρα ως πέρα δίκαιο. Με τον Μόγιες στην άκρη του πάγκου του συνεχώς όρθιο να φωνάζει και τον Τζορτζ Χέιμαν στην πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα για το φετινό πρωτάθλημα, οι «μαυρόγατες» είχαν ρόλο κομπάρσου και οι «baggies» εκτελούσαν ολόσωστα τις εντολές του προπονητή τους. Στο 22', οι γηπεδούχοι σωστά ζήτησαν πέναλτι όταν ο Ροντόν γκρεμίστηκε στην περιοχή από τον Τζόουνς, όμως στο 30', ο Ντάρεν Φλέτσερ είχε όλο το χώρο και το χρόνο από επαναφορά της μπάλας στην περιοχή σε απομάκρυνση εκτέλεσης κόρνερ, να κατεβάσει, να σουτάρει και να γράψει το 1-0. Μάλιστα, λίγο νωρίτερα, ο Ροντόν είχε δει τον... συμπαίκτη του, Ματ Φίλιπς, να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να του στερεί σίγουρο γκολ!

Στο 35', ήρθε και το δεύτερο γκολ όταν από σέντρα του Φίλιπς ο Μανόνε απέκρουσε... πάνω στον Τσαντλί, αυτός έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Κρις Μπραντ διόρθωσε για το 2-0! Η αλήθεια είναι ότι θα περίμενε κανείς να δει τη Σάντερλαντ να έχει συμβιβαστεί με ακόμα μια ήττα στο φετινό πρωτάθλημα έτσι όπως είχαν έρθει τα πράγματα από το πρώτο ημίχρονο, όμως όχι... Η ομάδα του Μόγιες, προς τιμήν της, πάλευε για να διεκδικήσει κάτι. Πάλευε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης για το πιθανό γκολ που θα άλλαζε την εξέλιξη της αναμέτρησης και θα της έδινε θάρρος. Τόλμησε λίγο περισσότερο στην επίθεση, όμως και πάλι δεν ήταν αρκετό και διόλου πειστικό για να πιστέψει κανείς ότι πράγματι μπορούσε να συμβεί κάτι που θα προκαλούσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση...

Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Νιόμ, Ντόυσον, ΜακΌλεϊ, Μπραντ, Φλέτσερ, Γιάκομπ, Φίλιπς, Μόρισον (72' Λίβερμορ), Τσαντλί (81' ΜακΚλιν), Ροντόν (87' Ρόμπσον – Κανού)

Σάντερλαντ: Μανόνε, Ντενάγιερ (79' Μπορίνι), Ο'Σέι, Τζιλομποτζί, Τζόουνς, Λάρσον, Ρόντουελ, Φαν Άνολτ, Γιανουζάι (66' Ανιτσέμπε), Χάνεϊμαν, Ντεφό