Κλοπ, τι γίνεται εκεί πίσω;

Διόλου τιμητικοί είναι οι αριθμοί της αμυντικής λειτουργίας της Λίβερπουλ έπειτα και από τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε από τη Νόριτς στην 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, με το πρόβλημα στα μετόπισθεν των «κόκκινων» να παραμένει άλυτο...

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε πολύ κοντά στην απώλεια δύο βαθμών τους οποίους είχε καταβάλει τεράστια προσπάθεια για να εξασφαλίσει όταν από το 3-1 του ημιχρόνου στο «Κάροου Ρόουντ» το σκορ έγινε 4-3 με τεράστια ανατροπή εντός 21 λεπτών. Η Νόριτς ισοφάρισε στο 92' για να δεχθεί το πέμπτο γκολ στο 95ο λεπτό σ' ένα τρελό φινάλε που θύμισε... Σίτι του 2012 στην τελευταία αγωνιστική, όμως και πάλι δεν θα πρέπει να... καλυφθεί κάτω από το χαλάκι λόγω του ενθουσιασμού, το μείζον ζήτημα της άμυνας της Λίβερπουλ.

Με δύο γκολ διαφορά από τις Μπόρνμουθ και Έβερτον, ο σύλλογος του Μέρσεϊσαϊντ έφτασε στα 8 γκολ που έχει δεχθεί από εκτελέσεις κόρνερ, πράγμα που δείχνει πως όλη η δουλειά που γίνεται στο «Μέλγουντ» στις στημένες φάσεις, πάει στράφι...

Σε γενικότερο πλαίσιο από τα στημένα κι όχι μονάχα από το κόρνερ, οι «κόκκινοι» έχουν μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα τους 13 φορές και... τους σώνουν οι Μπόρνμουθ και Νόριτς που το έχουν κάνει 15 και 14 φορές αντίστοιχα. Μια ομάδα, όμως, που υπό άλλες συνθήκες θα έπρεπε να κάνει πρωταθλητισμό, ή να δεχθούμε ότι θα έπρεπε απαραίτητα ο ελάχιστος στόχος της να είναι αυτός της εισόδου στην τετράδα, δεν γίνεται να μετράει τόσα γκολ παθητικό από στημένες μπάλες.

Το στατιστικό του 40,6% που υποδηλώνει το ποσοστό των γκολ που έχει δεχθεί φέτος η Λίβερπουλ από τα στημένα, συγκριτικά με το σύνολο του παθητικού της που είναι στα 32 τέρματα, είναι αυτό που δίνει στην ομάδα την ... κακή κορυφή στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού, πάνω από τις Μπόρνμουθ (39,5%) και Μάντσεστερ Σίτι (39,1%).

Αξίζει βέβαια να σημειωθεί ότι η Λίβερπουλ είχε ουκ ολίγα προβλήματα τραυματισμών ν' αντιμετωπίσει με τους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα μετόπισθεν, αυτή την περίοδο είναι εκτός οι Λόβρεν και Σκρτελ, ο Κόλο Τουρέ... τραβάει κουπί μαζί με τον Μαμαντού Σακό, ενώ ακόμα δεν έχει εκμεταλλευτεί ο Κλοπ τον Στίβεν Κόκερ που απέκτησε δανεικό από την ΚΠΡ μέχρι το καλοκαίρι...