Περήφανη αλλά... δεύτερη (video)

Κατάφερε να ταπεινώσει την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά για ένα γκολ, έχασε την κορυφή. Η Μάντσεστερ Σίτι, με ηρωική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Μπάγερν Μονάχου στην «Allianz Arena», επικράτησε με σκορ 3-2, αλλά τερμάτισε στη δεύτερη θέση του τέταρτου γκρουπ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «πολίτες», αν και μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα φοβήθηκαν για εφιαλτική νύχτα και διάλυση από τους Βαυαρούς, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και να αποχωρήσουν από το Μόναχο με το αίσθημα της περηφάνιας.

Αυτή, μετριάζεται, ωστόσο, από το γεγονός πως για ένα γκολ, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης σαν πρωτοπόρος του ομίλου της.

Η βαθμολογία του 4ου γκρουπ:

1. Μπάγερν Μονάχου 15

2. Μάντσεστερ Σίτι 15

3. Βικτόρια Πλζεν 3

4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν … κατάλαβε από πού της ήρθε! Με ένα κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο και τον Τζο Χαρτ να μην μπορεί σε καμία περίπτωση να συνεννοηθεί σωστά με την άμυνά του, η Μπάγερν Μονάχου πήρε προβάδισμα στο σκορ με 2-0, με τη συμπλήρωση 11 λεπτών αγώνα! Στο 5’, ο Μίλερ από μακρινή μπαλιά του Ντάντε πλάσαρε σωστά με το αριστερό τον Άγγλο πορτιέρο των «πολιτών», στο 10’ ακολούθησε δοκάρι του Ριμπερί και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γκέτσε εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες για να κάνει το 2-0 από κοντά. Όσο κι αν όλα έδειχναν ότι ερχόταν… διάλυση, η Σίτι αντέδρασε, οργανώθηκε, μείωσε με την κοντινή προβολή του Σίλβα στο 28ο λεπτό και ηρέμησε το παιχνίδι. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Χαρτ έπεσε σωστά για να αποσοβήσει το τρίτο γκολ της Μπάγερν από τον Γκέτσε.

Η εικόνα της Μάντσεστερ Σίτι στα τελευταία λεπτά του μέρους, όσο κι αν τελικά έδειξε ότι απλά… προετοίμαζε τους οπαδούς της γι’ αυτό που θα ακολουθούσε, κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί αυτό που θα έβλεπε. Αφού αρχικά ο Τζέκο απείλησε στο 50ο λεπτό, ήρθαν τα πάνω – κάτω! Από πέναλτι του Κολάροφ, που κέρδισε ο Μίλνερ στο 59’ οι «πολίτες» ισοφάρισαν και στο 62’, ο Άγγλος χαφ που πριν λίγο είχε επιτρέψει στην ομάδα του να φέρει το ματς στα ίσια, σούταρε δυνατά και νίκησε τον Νόιερ για να ολοκληρώσει την ανατροπή, γράφοντας το 3-2! Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι είχε καταφέρει να ρίξει στο καναβάτσο την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά ήθελε ακόμα ένα γκολ για να καταλάβει την κορυφή του ομίλου. Στο 80ο λεπτό, ο Νόιερ είπε «όχι» στον Νεγρέδο που είχε περάσει με αλλαγή και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι…

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Αλάμπα, Τιάγκο, Μπόατενγκ, Ντάντε, Μίλερ, Γκέτσε (55’ Χάβι Μαρτίνεθ), Μάντζουκιτς (68’ Σακίρι), Κροος, Ριμπερί

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ρίτσαρντς (16’ Ζαμπαλέτα), Κολάροφ, Φερναντίνιο, Ντεμικέλις, Λέσκοτ, Χεσούς Νάβας, Χάβι Γκαρσία, Τζέκο (88’ Ρόντουελ), Σίλβα (73’ Νεγρέδο), Μίλνερ