Έβερτον-Γουέστ Χαμ 1-0 (Ημίχρονο)

Απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος η Έβερτον, η οποία προηγείται της Γουέστ Χαμ στο «Γκούντισον Παρκ» με σκορ 1-0 χάρη στο τέρμα του Μπερνάρντ από το 23ο λεπτό.

Τα «ζαχαρωτά» παρουσιάζουν εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που μας είχαν συνηθίσει πριν από τη διακοπή για τις υποχρεώσεις των Εθνικών ομάδων και έχουν καταφέρει να «πνίξουν» τη Γουέστ Χαμ, η οποία δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο των πρώτων 45 λεπτών.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 8ο μόλις λεπτό, όταν η κοντινή προβολή του Ντέιβις σταμάτησε στη σωτήρια επέμβαση του Ρομπέρτο. Στο 17’ ωστόσο ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν κατάφερε με την καθυστερημένη έξοδό του να αποτρέψει το 1-0, αφού ο Μπερνάρντ του πέρασε την μπάλα κάτω από το κορμί ενώ προηγουμένως είχε «αδειάσει» με όμορφες προσποιήσεις τον Μαζουακού.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε μάλιστα την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της αλλά το πλασέ του Ριτσάρλισον στο 23ο λεπτό σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των «σφυριών».