Ξανά στη Σίτι το στέμμα, νίκη και χειροκρότημα για Λίβερπουλ, ήττα – ντροπή για τη Γιουνάιτεντ! (vids)

Με θρίλερ... ενός ημιχρόνου στο Amex, η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε ξανά το πρωτάθλημα! Φέρνοντας τούμπα το ματς με τη Μπράιτον μέσα σε ελάχιστα λεπτά στο πρώτο μέρος, οι «πολίτες» κατέκτησαν ξανά την κορυφή με το τελικό 4-1, αφήνοντας τη Λίβερπουλ απογοητευμένη στη 2η θέση. Νίκη με σκορ 2-0 για τους «κόκκινους» απέναντι στη Γουλβς, ντροπιαστική ήττα 2-0 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την υποβιβασμένη Κάρντιφ στο «Ολντ Τράφορντ»!

Η Λίβερπουλ έφτασε τους 97 βαθμούς και απέτυχε να κατακτήσει τον τίτλο.

Ποτέ ξανά, ομάδα με τόσους βαθμούς δεν είχε βρεθεί στη 2η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι» του Μέρσεϊσαϊντ με τέτοια συγκομιδή θα μπορούσαν να έχουν κατακτήσει κάθε προηγούμενο πρωτάθλημα, εκτός από το περσινό και το φετινό.

Κι αυτό, διότι μπροστά της, υπάρχει η Μάντσεστερ Σίτι!

Αυτή η τρομερή, καλοκουρδισμένη και τρομερά δουλεμένη μηχανή του Πεπ Γκουαρδιόλα!

Ακόμα κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Μπράιτον στο Amex, αντί να αγχωθεί, κατάφερε και τα έφερε όλα τούμπα πριν από το πρώτο ημίχρονο, για να φτάσει στο επιβλητικό 4-1 και να πανηγυρίσει τον δεύτερο διαδοχικό τίτλο σε αυτό το δραματικό φινάλε του κορυφαίου πρωταθλήματος!

Ο Μάρεϊ με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έβαλε μπροστά τους «γλάρους» στο 27ο λεπτό, με το πλασέ του Αγουέρο και την καρφωτή κεφαλιά του Λαπόρτ στο 28ο και το 38ο λεπτό αντίστοιχα να ολοκληρώνουν άμεσα την ανατροπή... τίτλου. Ο Μαχρέζ με εκπληκτική προσποίηση και δεξί σουτ στο 63' πέτυχε το τρίτο γκολ των Πρωταθλητών, για να κλείσει το ματς ο Γκουντογκάν με εκτέλεση φάουλ στο 72' για το 4-1.

Στο «Άνφιλντ», ο Σαντιό Μανέ σκόραρε με πλασέ στην κίνηση από ακόμα μια ασίστ του Αλεξάντερ – Άρνολντ στο 17' και το έκανε ξανά με προβολή – αν και από θέση οφσάιντ – στο 81' για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 με τον ίδιο δημιουργό, για τη Λίβερπουλ κόντρα στη Γουλβς. Παρά την ελπίδα και το ξέσπασμα σε πανηγυρισμούς από τον κόσμο όταν άκουσαν για το γκολ του Μάρεϊ στο Μπράιτον – Σίτι, το φινάλε ήταν γλυκόπικρο και χάθηκε και αυτός ο τίτλος, παρά την ιστορία που έχει γράψει φέτος η ομάδα του Κλοπ...

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε γι' ακόμα μια φορά να κλέψει την παράσταση με την ντροπιαστική ήττα που υπέστη από την Κάρντιφ με το τελικό 2-0. Οι «bluebirds» που είχαν υποβιβαστεί από την περασμένη εβδομάδα, σκόραραν για πρώτη φορά στο «Ολντ Τράφορντ» έπειτα από το 1961 και με τον Μέντες – Λάινγκ να βρίσκει δυο φορές δίχτυα (το πρώτο με πέναλτι το οποίο... ήταν αστείο).

Στο Turf Moor, η κακή Άρσεναλ χρειάστηκε δυο γκολ του Πιέρ – Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ (που κατάφερε να κλείσει τη σεζόν με 22 τέρματα κατακτώντας κι εκείνος το Χρυσό Παπούτσι όπως συνέβη με τους Σαλάχ και Μανέ στη Λίβερπουλ). Ο Γκαμπονέζος σκόραρε δυο φορές πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπέρνλι μείωσε εκθέτοντας ξανά τις αμυντικές αδυναμίες των Λονδρέζων, όμως, στις καθυστερήσεις ο Ενκετία έγραψε το τελικό 3-1 για τους «κανονιέρηδες». Πλέον, η ομάδα του Έμερι έχει μπροστά της τον μεγάλο τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, αν θέλει να βρεθεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Στο ισόπαλο 2-2, σώζοντας τουλάχιστον τα προσχήματα, έμεινε η Τότεναμ απέναντι στην Έβερτον, τερματίζοντας εντός τετράδας, στο 0-0 το παιχνίδι Λέστερ – Τσέλσι.

Με τον Χολέμπας να βλέπει απευθείας την κόκκινη κάρτα σε αδιάφορο ματς για τη Γουότφορντ και να χάνει πλέον τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, οι «hornets» διασύρθηκαν 4-1 από τη Γουέστ Χαμ, ενώ, στο 4-0 έφτασε και η Νιούκαστλ στην έδρα της υποβιβασμένης και πολύ αδύναμης Φούλαμ.

Γκολ... με το τσουβάλι στο Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ που ολοκληρώθηκε με το τελικό 5-3 για τους «αετούς», στο 1-1 έμειναν Σαουθάμπτον και Χάντερσφιλντ.