Τεράστιο «τρίποντο» για Κάρντιφ στο... ντέρμπι επιβίωσης!

Ολοζώντανη στο κόλπο της παραμονής στην Πρέμιερ Λιγκ η Κάρντιφ που κατάφερε να φύγει από το Μπράιτον με το υπέρ της 2-0 απέναντι στην ομάδα του Κρις Χιούτον, απέχοντας δυο βαθμούς από τις ασφαλείς θέσεις στην κατηγορία και έχοντας ακόμα να παίξει τέσσερα ματς!

Οι «bluebirds», όπως ακριβώς και οι «γλάροι» στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 31η αγωνιστική του κορυφαίου πρωταθλήματος, προέρχονταν από τέσσερις διαδοχικές ήττες, όμως κατάφεραν να βάλουν τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί.

Ο Μέντεζ – Λάινγκ με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ στο 22ο λεπτό έβαλε μπροστά την Κάρντιφ, για να έρθει και το γκολ του Μόρισον στο 50' που εκμεταλλεύτηκε την τρομερό ολιγωρία στην άμυνα της Μπράιτον για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Η Μπράιτον ανέβασε την απόδοσή της κυρίως στο τελευταίο ημίωρο, όμως, οι όποιες μικρές ελπίδες μπορεί να μη δημιουργήθηκαν, δεν ευοδώθηκαν, με τον Μάρεϊ να έχει δοκάρι στις καθυστερήσεις και το τελικό 2-0 να διατηρεί τους «γλάρους» σε απόλυτο κίνδυνο.