Tσέλσι – ΠΑΟΚ 2-0 (Ημίχρονο)

Χωρίς να έχει συναντήσει σθεναρή αντίσταση, η Τσέλσι έχει μπει σε θέση οδηγού και προηγείται του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο με σκορ 2-0 για την 5η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Σε μεγάλη μέρα ο Ζιρού, που έχει σημειώσει όλα τα γκολ των «μπλε».

Κυρίαρχοι οι ποδοσφαιριστές του Σάρι, εκμεταλλεύτηκαν τη γρήγορη αποβολή του Χατσερίντι από το 7’ και κατάφεραν από την αρχή να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Το σκορ άνοιξε στο 27’ με άψογο πλασέ ο Ζιρού, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι Λονδρέζοι έφτασαν κοντά σε ακόμη ένα γκολ όμως το σουτ του Χάτζον- Οντόι βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δύο τερμάτων, όταν σε εξαιρετική μεταβίβαση του Φάμπρεγας, ο Ζιρού έπιασε το μονοκόμματο σουτ και νίκησε ξανά τον τερματοφύλακα των Θεσσαλονικιών (37’).

Τσέλσι: Κέπα, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Ζαμπακόστα, Έμερσον, Φάμπρεγας, Μπάρκλεϊ, Λόφτους-Τσικ, Χάτζον-Οντόι, Πέδρο, Ζιρού

Αλλαγές: Καμπαγιέρο, Αλόνσο, Αμπαντού, Γουίλιαν, Ζορζίνιο, Κόβασιστς, Μοράτα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Χατσερίντι (7’ αποβολή), Κρέσπο, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Μαουρίτσιο, Σακχόφ, Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς

Αλλαγές: Ρέι, Ακπόμ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Βαρέλα, Γουάρντα