Ζιρού και τεράστιο come-back σε 8 λεπτά! (video)

Εκεί που όλα έδειχναν τελειωμένα για την Τσέλσι, η είσοδος του Ζιρού έδωσε πνοή και τρία γκολ σε διάστημα 8 λεπτών, για να κάνουν οι «μπλε» τεράστια ανατροπή στο «St. Mary's», επικρατώντας 3-2 της Σαουθάμπτον! Ήττα που μπορεί να καταδικάσει τους «αγίους»...

Προβλέψιμη, δίχως εμπνεύσεις, δίχως να μπορεί ν' ανεβάσει ταχύτητα, δίχως να φαίνεται ότι μπορεί ν' αλλάξει ριζικά κάτι, η Τσέλσι βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση στο «St.Mary's», αφού βρισκόταν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα και δεν είχε ορθολογικό τρόπο ν' αντιδράσει. Οι «άγιοι» πέτυχαν πολύτιμο γκολ με τον Τάντιτς στο 21ο λεπτό έπειτα από ωραία κούρσα και γύρισμα του Μπέρτραντ από αριστερά σε ξαφνική επίθεση που πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι. Μόλις οι παίκτες του Χιουζ γύριζαν πίσω, ήταν τόσο πολυπρόσωπη η αμυντική λειτουργία που περιόριζε τους Λονδρέζους σε βαθιές μπαλιές προς τα καρέ του ΜακΚάρθι και κάποια κόρνερ που ήταν μεν επικίνδυνα, αλλά δεν τα εκμεταλλεύονταν οι «μπλε».

Αφού, λοιπόν, ο Μάρκος Αλόνσο δεν αποβλήθηκε – όπως κανονικά θα έπρεπε – για το χτύπημα στον Λονγκ κι αφού ήταν γραφτό ο Ζιρού ν' αλλάξει όλη την ιστορία του αγώνα, σημειώθηκε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές της σεζόν. Η Σαουθάμπτον, βρήκε ξανά το δρόμο για τα δίχτυα στο 60ο λεπτό όταν από εκτέλεση φάουλ και γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι ο Μπέντναρεκ (στην πρώτη του παρουσία στο αρχικό σχήμα) έγραψε το 2-0, με την εικόνα της αναμέτρησης μέχρι εκείνο το σημείο να μη δίνει καμία ελπίδα στην Τσέλσι και τους οπαδούς της για να σωθεί οτιδήποτε... Κι όμως! Η είσοδος του Ζιρού έφερε την ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά! Ό,τι δεν μπορούσε να συμβεί μέχρι το 70', έγινε με τον Γάλλο να σκοράρει αρχικά με... σεντερφορίσια κεφαλιά, τον Αζάρ να τον συνοδεύει στο 75' με δυνατό σουτ ανάμεσα σε σώματα από γύρισμα του Γουίλιαν και ξανά ο ψηλόσωμος στράικερ των Λονδρέζων με μονοκόματο αριστερό σουτ στο 78' έγραψε το τελικό 3-2!

Οι «άγιοι» κατέρρευσαν και παρέμειναν στο -3 από τις θέσεις της σωτηρίας, καλοστέκεται στην 5η προνομιούχο θέση η ομάδα του Αντόνιο Κόντε...

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Μπέντναρεκ (90' + 2' Γκαμπιαντίνι), Γιοσίντα, Χεντ, Σοάρες, Ρομέου, Χόιμπιεργκ, Μπέρτραντ, Γουόρντ – Πρόους (79' Όστιν), Τάντιτς (83' Σιμς), Λονγκ

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Κέιχιλ, Τζαπακόστα (61' Πέδρο), Φάμπρεγας, Καντέ, Αλόνσο, Γουίλιαν, Αζάρ (86' Μόουσες), Μοράτα (61' Ζιρού)