«Ξύπνησε» και… θύμισε Γιουνάιτεντ!

Με το πρώτο γκολ του Νεμάνια Μάτιτς με τη φανέλα του συλλόγου να «σφραγίζει» στις καθυστερήσεις την εντυπωσιακή ανατροπή επικράτησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 3-2 της Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαρστ Παρκ» για την 29η αγωνιστική, επιστρέφοντας τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ. Άντρος Τάουσεντ (11’) και Πάτρικ Φαν Άανχολντ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους πριν οι Κρις Σμόλινγκ (55’) και Ρομέλου Λουκάκου (76’) φέρουν προσωρινά το ματς στα ίσα για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο,ο οποίος κερδίζει για πρώτη φορά στην καριέρα του παιχνίδι στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0!

Χωρίς νίκη απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ παραμένει η Κρίσταλ Πάλας. Από το 1992 οι δύο ομάδες έχουν δώσει-μαζί με τη σημερινή- 18 αναμετρήσεις, εκ των οποίων οι 15 ανέδειξαν νικητές του «κόκκινους διαβόλους» ενώ οι υπόλοιπες τρεις ολοκληρώθηκαν ισόπαλες. Το σημερινό αποτέλεσμα άφησε τους «αετούς» στην 18η θέση με 27 βαθμούς, όσους ακριβώς έχει συλλέξει έως σήμερα και η Στόουκ (19η).

Η πρώτη σημαντική στιγμή του ματς και τελευταία μέχρι την ανάπαυλα για τους «κόκκινους διαβόλους», ήρθε στο 6ο μόλις λεπτό, όταν η ψηλοκρεμαστή πάσα του Λίνγκαρντ βρήκε τον Αλέξις Σάντσες εντός αντίπαλη περιοχής. Ο Χιλιανός επιθετικός τελείωσε τη φάση με κεφαλιά, όμως η έξοδος του Χένεσεϊ ήταν αποφασιστική και αποσόβησε το γκολ. Πέντε λεπτά αργότερα ωστόσο, η πρώτη φάση των «αετών» μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Μιλιβόγιεβιτς πάσαρε στον Μπεντέκε και ο Βέλγος στον Τάουσεντ, ο οποίος επιχείρησε σουτ λίγο έξω από την περιοχή το οποίο κόντραρε στο σώμα του Λίντελοφ και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Ντε Χέα για το 1-0. Η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να βγάλει σημάδια ανάκαμψης μέχρι το 45ο λεπτό, δείχνοντας αδυναμία στο «χτίσιμο» απειλητικών επιθέσεων για την αντίπαλη εστία…

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ρόι Χότζον βρήκε –με σχετική ευκολία – και δεύτερο τέρμα! Ο Μάτιτς ανέτρεψε τον Μπεντέκε λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου. Ο Σλουπ ανέλαβε την εκτέλεση, έπιασε στον... ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Φαν Άανχολντ που έγινε κάτοχος της μπάλας πλάσαρε από θέση τετ-α-τετ για το 2-0. Η αντίδραση του Ζοσέ Μουρίνιο για την ερασιτεχνική αντιμετώπιση της φάσης εκφράστηκε στη… γαλλική γλώσσα! Η ομάδα του κατάφερε ωστόσο να μειώσει άμεσα! Στο 55ο λεπτό οι αμυντικοί της Πάλας απομάκρυναν την μπάλα εκτός περιοχής ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πογκμπά. Εκεί περίμενε ο Βαλένσια, η σέντρα του οποίου κατέληξε στον Σμόλινγκ, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση. 2-1!

Στο 74΄ο Μάτιτς φώναξε για γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν πέρασε τη γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα (76’), η προσπάθεια του Σάντσες κατέληξε με κόντρα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Λουκάκου πήρε το ριμπάουντ και κατάφερε να σουτάρει ανάμεσα σε πολλά σώματα ισοφαρίζοντας σε 2-2! Το τρελό διάστημα στο ματς συνεχίστηκε με επίθεση της Πάλας, η οποία πέρασε και πάλι μπροστά και ανάγκασε τον Νταβίντ Ντε Χέα να πραγματοποιήσει μια ακόμη απόκρουση (σ.σ. σε κεφαλιά του Μπεντέκε) από αυτές που θα συμπεριληφθούν στο βιντεάκι με τις καλύτερες που πραγματοποίησε φέτος! Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του ματς. Η μπάλα κατέληξε στον Μάτιτς και ο Σέρβος χωρίς να το πολυσκεφτεί εξαπέλυσε μια... βολίδα η οποία «σφράγισε» την ανατροπή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το τελικό 3-2!

Κρίσταλ Πάλας: Χένεσεϊ, Κέλι, Τόμκινς, Γουάν-Μπισάκα, Φαν Άανχολντ, Μιλιβόγιεβιτς, ΜακΆρθουρ, Σλουπ (80’ Ρίντεβαλντ), Τάουσεντ, Σόρλοτ, Μπεντέκε

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Βαλένσια (67’ Σο), Γιανγκ (67' Μάτα), Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ (46’ Ράσφορντ), Πογκμπά, Σάντσες, Λίνγκαρντ, Λουκάκου