Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (Ημίχρονο)

Με το γκολ του Άντρος Τάουσεντ από το 11ο λεπτό της αναμέτρησης του «Σέλχαρστ Παρκ» προηγείται με σκορ 1-0 η Κρίσταλ Πάλας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 29η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η πρώτη σημαντική στιγμή του ματς και τελευταία μέχρι την ανάπαυλα για τους «κόκκινους διαβόλους», ήρθε στο 6ο μόλις λεπτό, όταν η ψηλοκρεμαστή πάσα του Λίνγκαρντ βρήκε τον Αλέξις Σάντσες εντός αντίπαλη περιοχής. Ο Χιλιανός επιθετικός τελείωσε τη φάση με κεφαλιά, όμως η έξοδος του Χένεσεϊ ήταν αποφασιστική και αποσόβησε το γκολ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η πρώτη φάση των «αετών» μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Μιλιβόγιεβιτς πάσαρε στον Μπεντέκε και ο Βέλγος στον Τάουσεντ, ο οποίος επιχείρησε σουτ λίγο έξω από την περιοχή το οποίο κόντραρε στο σώμα του Λίντελοφ και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Ντε Χέα για το 1-0. Η Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να βγάλει σημάδια ανάκαμψης μέχρι το 45ο λεπτό, δείχνοντας αδυναμία στο «χτίσιμο» απειλητικών επιθέσεων για την αντίπαλη εστία…

Κρίσταλ Πάλας: Χένεσεϊ, Κέλι, Τόμκινς, Γουάν-Μπισάκα, Φαν Άανχολντ, Μιλιβόγιεβιτς, ΜακΆρθουρ, Σλουπ, Τάουσεντ, Σόρλοτ, Μπεντέκε

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Βαλένσια, Γιανγκ, Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Σάντσες, Λίνγκαρντ, Λουκάκου