Της στοίχισε μια λάθος πάσα…

Μία λάθος πάσα του Αντρέας Κρίστενσεν έμελλε να «χαλάσει» τη βραδιά για την Τσέλσι, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με σκορ 1-1 απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Γουίλιαν (62’) και Μέσι (75’) οι σκόρερ του παιχνιδιού, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει δύο φορές το δοκάρι με μακρινά σουτ στο πρώτο μέρος (33', 41'). Στη ρεβάνς του «Καμπ Νου» η συνέχεια (14/3)...

Το πρώτο του γκολ μετά από 730 αγωνιστικά λεπτά απέναντι στην Τσέλσι ήταν αυτό που πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι στο 75ο λεπτό της συνάντησης ενώ συνεχίζεται η παράδοση που θέλει την Μπαρτσελόνα να δέχεται τουλάχιστον ένα τέρμα κάθε φορά που επισκέπτεται το «Στάμφορντ Μπριτζ».

Το ματς:

Οι «μπλε» κατέγραψαν την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού στο πέμπτο μόλις λεπτό, με τον Εντέν Αζάρ να βρίσκει τον επιθυμητό χώρο και να εξαπολύει αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν. Η απάντηση των Καταλανών ήρθε περίπου δέκα λεπτά αργότερα (16’), όταν σε ανύποπτο χρόνο ο Μέσι βρήκε με σκαφτή μπαλιά μέσα στην περιοχή τον Παουλίνιο, ο οποίος δεν κατάφερε με κεφαλιά να σημαδέψει την εστία… Στο 33’ ήρθε η στιγμή ο Γουίλιαν να προκαλέσει τα πρώτα... επιφωνήματα, αφού η προσπάθειά του μπροστά από τον Μπούσκετς κατέληξε με «τράνταγμα» του αριστερού δοκαριού, για να επιδείξει την ίδια ατυχία και στο 41ο λεπτό, όταν ένα ακόμη εξαιρετικό του σουτ σταμάτησε στην έτερη κάθετη δοκό των «μπλαουγκράνα»!

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Βαλβέρδε έδειξε αρχικά να πατά καλύτερα, δημιουργώντας και την πρώτη ευκαιρία με το διαγώνιο σουτ του Λουίς Σουάρες στο 53ο λεπτό, το οποίο ανταχαιτήθηκε από τον Κουρτουά. Στο 62’ όμως ο Γουίλιαν έπρεπε να τελειώσει τη δουλειά. Ο Αζάρ τον βρήκε ολομόναχο έξω από την μεγάλη περιοχή και το τρίτο σουτ του Βραζιλιάνου «απογείωσε» επιτέλους το «Στάμφορντ Μπριτζ» για το 1-0! Η έδρα της ομάδας του Κόντε ωστόσο έμελλε να… σιγήσει 13 λεπτά αργότερα. Η λάθος πάσα του Κρίστενσεν πέρασε μπροστά από τον Φάμπρεγας και κατέληξε σε λάθος πόδια. Διότι κάτοχος της μπάλας έγινε ο Ινιέστα, ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, «σέρβιρε» στον Μέσι και αυτός σημείωσε με άνεση το πρώτο του γκολ που πετυχαίνει ποτέ απέναντι στην Τσέλσι, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Σκορ που παρέμεινε ως το τέλος χωρίς περαιτέρω συγκινήσεις…

Οι συνθέσεις:

Τσέλσι: Κουρτουά, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Μόουζες, Καντέ, Φάμπρεγας (84’ Ντρινκγουότερ), Γουίλιαν, Πέδρο (83’ Μοράτα), Αζάρ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Σέρχι Ρομπέρτο, Ζόρντι Άλμπα, Μπούσκετς, Παουλίνιο (63’ Βιντάλ), Ράκιτιτς, Ινιέστα (90+2’ Αντρέ Γκόμεζ), Μέσι, Λουίς Σουάρες