Δεν τα κατάφερε η Κ19

Η Κ19 της Αγγλίας ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην Γαλλία για να προκριθεί στα τελικά του Euro του ερχόμενου Ιουλίου, αλλά αντΆ αυτού γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 και κατά συνέπεια αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα «τρία λιοντάρια» είχαν κάνει το 2/2 στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό απέναντι στην οικοδέσποινα του τελευταίου ομίλου, η οποία «κλείδωσε» το παιχνίδι με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και τερμάτισε στην προνομιούχο πρώτη θέση.

Στο 8ο λεπτό της συνάντησης ο αρχηγός των ¶γγλων, Ίζι Μπράουν, ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του αντίπαλου τερματοφύλακα, Φλοριάν Εσκάλ, αλλά δεν δόθηκε η παράβαση. Το σκορ άνοιξε στο 31Ά με τον Σερού Γκιρασί, ενώ το 2-0 έγινε από τον Ναλί Κορνέ πέντε λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα για το δεύτερο μέρος.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό Πάτρικ Ρόμπερτς από ασίστ του Λόφτους-Τσικ.

Έτσι οι Γάλλοι θα ταξιδέψουν το καλοκαίρι στην Ελλάδα, όπου γίνεται η τελική φάση της διοργάνωσης.