Έκαναν... πρόβα τα πιτσιρίκια

Φιλική νίκη με σκορ 3-1 πήρε η εθνική ομάδα Ελπίδων της Αγγλίας επί της αντίστοιχης της Πορτογαλίας στο Μπέρνλι, κάνοντας... πρόβα ενόψει της μεταξύ τους αναμέτρησης στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Euro U-21 2015, στην Τσεχία.

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, ελλείψει του Σαΐντο Μπεραΐνο που βρίσκεται με την ομάδα των Ανδρών, τοποθετήσε στο αρχικό σχήμα τον Ντάνι Ινγκς και αυτός του είπε το... ευχαριστώ, σκοράροντας δις.

Άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό από μεταβίβαση του Ινς, ενώ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 58' από ασίστ του Ρέντμοντ από αριστερά σε φάση που δεν λειτούργησε καθόλου καλά η πορτογαλική άμυνα.

Ο Τζένκινσον είχε δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στα νεαρά «λιοντάρια» λίγο πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο, ενώ με την έναρξη της επανάληψης, ο Σίλβα (48'), πέτυχε το γκολ των Πορτογάλων, μειώνοντας προσωρινά.