Κροος και Βινίσιους της έβαλαν δύσκολα... (vids)

Η Λίβερπουλ έφυγε από τη Μαδρίτη με το εις βάρος της 3-1 από τη Ρεάλ στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό για το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας τρομερά δύσκολη αποστολή ενόψει της ρεβάνς στο «Άνφιλντ». Ο μαγικός Κροος και τα δυο γκολ του Βινίσιους έκαναν τη διαφορά, με τους «κόκκινους» να είναι κάκιστοι και δίχως τελική ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο...

Η Ρεάλ Μαδρίτης δίχως τους Ράμος και Βαράν λόγω τραυματισμού και κορονοϊού αντίστοιχα, παρατάχθηκε με τους Μιλιτάο και Νάτσο στα στόπερ μαζί με τους Βάθκεθ και Μεντί στα μπακ. Οι «μερένγκες» με τους Μόντριτς και Καιζεμίρο στο χώρο του κέντρου έδειχναν να κερδίζουν εκεί τη μάχη απέναντι σε Κεϊτά, Βαϊνάλντουμ και Φαμπίνιο.

Το πρώτο 20λεπτο κύλησε δίχως μεγάλη φάση, με καλό ρυθμό δίχως όμως κάτι πολύ οργανωμένο από τις δύο ομάδες, μια κεφαλιά του Βινίσιους πριν το 10λεπτο είχε περάσει δίπλα από την εστία του Άλισον, ενώ, στο 12' ο Μόντριτς έπεσε από επαφή του Βαϊνάλντουμ, όμως δεν πήρε την παράβαση αν και ήταν εκτός περιοχής. Στο 24' ο Κάμπακ αντέδρασε σωστά και έμεινε κοντά στον Μπενζεμά για να σταματήσει μια επίθεση της Ρεάλ, η οποία τελικά προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Βινίσιους. Από καταπληκτική μπαλιά του Κροος από την άμυνα, ο Βραζιλιάνος κατέβασε ανάμεσα σε Φίλιπς και Αλεξάντερ – Άρνολντ, έσπρωξε μπροστά και πλάσαρε τον Άλισον για το 1-0 με υπέροχο γκολ.

Ο Βινίσιους έγινε ο δεύτερος νεαρότερος σκόρερ για τη Ρεάλ στα προημιτελικά σε ηλικία 20 ετών και 268 ημερών μετά τον Ραούλ (18 ετών και 253 ημερών) μετά το 1996, ωστόσο, ήρθε και δεύτερο γκολ για την Ρεάλ στο 36. Ξανά από καταπληκτική μπαλιά του Κροος αριστερά, ο ΤΑΑ έκανε λάθος γύρισμα με το κεφάλι και ο Ασένσιο με άνεση πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Άλισον πλασάροντας στα δίχτυα για το 2-0.

Οι «κόκκινοι» παραπονέθηκαν για φάουλ στον Μανέ λίγο πριν το γκολ... Η Λίβερπουλ ναι μεν ευνοούσε το παιχνίδι να παραμείνει ανοιχτό, ωστόσο, έχοντας χάσει το χώρο του κέντρου και έχοντας τους επιθετικούς της εκτός κλίματος, είχε πλέον ν' ανέβει ένα πολύ μεγάλο βουνό. Ο Ασένσιο είχε κι άλλη ευκαιρία από πολύ πλάγια θέση να σκοράρει από λάθος του Κάμπακ, όμως δεν τα κατάφερε. Ο Κλοπ μάλλον κατάλαβε το μεγάλο του λάθος με την επιλογή του Κεϊτά και τον έβγαλε στο 42' για να περάσει στο ματς τον Τιάγκο.

Η Λίβερπουλ έκλεισε το πρώτο μέρος δίχως τελική, κάτι που στο Τσάμπιονς Λιγκ της συνέβη για πρώτη φορά από τον Νοέμβρη του 2014 και ένα παιχνίδι ξανά με τη Ρεάλ! Παρ' όλα αυτά οι Πρωταθλητές Αγγλίας με την πρώτη τους τελική στην αντίπαλη εστία βρήκαν δίχτυα! Στο 51' από κούρσα του Βαϊνάλντουμ και προσπάθεια του Ζότα να σουτάρει, από την κόντρα ευνοήθηκε ο Σαλάχ που νίκησε τον Κουρτουά για να μειώσει σε 2-1. Στο 53' από τρομερή σέντρα του Αλεξάντερ – Άρνολντ ο Ζότα έχασε κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ και η Λίβερπουλ έδειχνε να έχει ξυπνήσει. Το ματς παρέμενε ανοιχτό, οι «κόκκινοι» όσο μπορούσαν παρέμεναν ψηλά για να πιέσουν φτάνοντας μεν και σε απόλυτα οργανωμένη άμυνα όταν η μπάλα περνούσε το χώρο του κέντρου, με τον Κροος στο 61' να δοκιμάσει ένα αριστερό σουτ που έφυγε ψηλά... Αμέσως μετά, βέβαια, ο Μεντί πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Μανέ προτού ο Σενεγαλέζος ισοφαρίσει από μπαλιά του Ζότα και ξαφνικά η άνεση της Ρεάλ από το πρώτο ημίχρονο είχε εξαφανιστεί παντελώς! Θα ήταν διαφορετικά όλα αν στο 64' ο Ασένσιο σε αντεπίθεση έκανε καλή πάσα προς τον Μπενζεμά που περίμενε μόνος του, αλλά ο ΤΑΑ έκοψε τη μεταβίβαση. Παρ' όλα αυτά, η Λίβερπουλ δέχθηκε τρίτο γκολ...

Από εκτέλεση πλαγίου άουτ στο 65', ο Μπενζεμά άφησε στον Μόντριτς, αυτός μπήκε στην περιοχή από δεξιά, βρήκε τον Βινίσιους κι αυτός με ξαφνικό σουτ ανάγκασε τον Άλισον σε λάθος χάνοντας τη μπάλα από τα χέρια του στην αριστερή του γωνία για το 3-1 των «μερένγκες». Το θετικό για τη Λίβερπουλ είναι ότι συνέχισε να ψάχνει γκολ για να μειώσει περισσότερο και να πάει στη ρεβάνς με κάτι πολύ καλύτερο για να διεκδικήσει την πρόκριση, αυτό όμως επέτρεπε και στη Ρεάλ να βρίσκει χώρους για ν' απειλήσει τα καρέ του Άλισον. Φιρμίνο και Σακίρι πέρασαν στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο για τους Πρωταθλητές Αγλίας, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τουλάχιστον το δεύτερο γκολ...