Από τη μαγεία στην... ανησυχία

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ φτάνοντας στο 3-1 επί της Γουλβς ούσα... διπρόσωπη στο «Μολινό». Μαγική εμφάνιση, δυο γκολ και πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, χαλαρότητα που έφερε τη μείωση του σκορ στην επανάληψη και ανησυχία μέχρι το φινάλε όσο έψαχναν να κάνουν τη ζημιά οι «λύκοι»...

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα θα μπορούσε να έχει τελειώσει το ματς από το πρώτο μέρος χάνοντας ευκαιρίες και έχοντας ρόλο απόλυτου οδηγού, όμως, τελικά χρειάστηκε να κοπιάσει, να ιδρώσει, να προβληματιστεί και να ανακουφιστεί στο σφύριγμα της λήξης...

Στο 20ο λεπτό ο Κέβιν Ντε Μπρόινε κέρδισε το πέναλτι από το μαρκάρισμα του Σάις, εκτέλεσε μόνος του, σκόραρε για το 1-0 και έφτασε τη συμμετοχή του στα 34 τέρματα για τη Σίτι από την περασμένη αγωνιστική περίοδο, με 14 δικά το γκολ και 20 ασίστ.

Στο 32ο λεπτό ήρθε και το 2-0 για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα από μαγική εναλλαγή της μπάλας σε φάση που ξεκίνησε από τον Φόντεν, συμμετείχαν οι Ζέσους, Ντε Μπρόινε και Στέρλινγκ, με τον τελευταίο να κάνει ξανά το γύρισμα στον Φόντεν κι εκείνον να πλασάρει στα δίχτυα.

Ο νεαρός επιθετικός σε 33 εμφανίσεις στο αρχικό σχήμα των «πολιτών» είχε πλέον συμμετοχή σε 22 γκολ, με 12 δικά του και 10 ασίστ στους συμπαίκτες του. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και με τη Γουλβς να μην απειλεί καθόλου, θα μπορούσαν οι φιλοξενούμενοι στο «Μολινό» να φτάσουν σε περισσότερα τέρματα, με τον Ντε Μπρόινε να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ρουί Πατρίσιο σε τετ-α-τετ και τον Ρόδρι να κάνει απίστευτη προσπάθεια με σέντρα – σουτ από πολύ πλάγια δεξιά με τη μπάλα να παίρνει τρομερά φάλτσα και να καταλήγει λίγο άουτ!

Όσο μαγική κι αν ήταν η Σίτι, η Γουλβς έφτασε σε μια σπάνια επίθεση και κοντά σε ένα γκολ που θα μπορούσε ν' αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης. Παρ' όλα αυτά στο 55' από το γύρισμα του Τραορέ στο ύψος του πέναλτι για τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος αστόχησε. Κάπου εκεί ξεκίνησε μια αντεπίθεση από τους «λύκους» που άρχισαν να χάνουν τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, με την άμυνα της Σίτι να φανερώνει αδυναμίες που πέρυσι την άφησαν τόσο πίσω από τη Λίβερπουλ... Στο 77ο λεπτό ο Ποντένσε έκανε μαγική ενέργεια με «ποδιά» στον Ντε Μπρόινε και έκανε τη σέντρα για το κεφάλι του Ραούλ Χιμένες που μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς! Παρ' όλα αυτά δεν είχε συνέχεια αυτό το come- back της ομάδας του Νούνο Σάντο κι έτσι η Σίτι πανηγύρισε τη νίκη στο πρώτο της παιχνίδι για τη φετινή Πρέμιερ Λιγκ με το τελικό 3-1 χάρη στο γκολ του Ζέσους με πλασέ από πλάγια θέση στο 90' + 4'.

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Τραορέ, Μπολί, Κόαντι, Σάις, Μάρτσαλ (8' Βινάγκρ), Ζοάο Μουτίνιο (78' Ντέντονκερ), Νέβες, Νέτο (78' Φάμπιο Σίλβα), Χιμένες, Ποντένσε

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Άκε, Μεντί, Φερναντίνιο, Ρόδρι, Φόντεν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ (81' Τόρες), Ζέσους