Το καθήκον της η Μπέρνλι

Το καθήκον της έκανε στην έδρα της υποβιβασμένης Νόριτς η Μπέρνλι, που επικράτησε 2-0 και συνέχισε να πιέζει για μία θέση από αυτές που οδηγούν στην Ευρώπη.

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Σον Ντάις δεν είχε πρόβλημα απέναντι στα «καναρίνια» των εννέα ποδοσφαιριστών, μιας και το ημίχρονο έκλεισε με δύο αποβολές εις βάρος των γηπεδούχων.

Δύο σκληρά μαρκαρίσματα, ένα του Μπουεντία και ένα του Ντρίμιτς, οδήγησαν τον Κέβιν Φρεντ να δείξει δύο απευθείας κόκκινες κάρτες, ανοίγοντας τον δρόμο για τους «clarets», οι οποίοι πήραν προβάδισμα με ωραίο ψαλιδάκι του Κρις Γουντ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με αυτογκόλ ένα δεκάλεπτο πριν το φινάλε.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και η Νόριτς έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ η οποία χάνει πέντε σερί εντός έδρας χωρίς να σκοράρει.

Η Μπέρνλι είναι στους 54 βαθμούς, δύο πίσω από την εξάδα, και περιμένει να δει τι θα γίνει στο ένα παιχνίδι που της απομένει.