Έδωσαν δικαιώματα οι μικροί...

Η ανανεωμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ των πιτσιρικάδων, αν και προηγήθηκε στο Καζακστάν απέναντι στην Αστάνα, δέχθηκε την ανατροπή και ηττήθηκε με σκορ 2-1 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ανοιχτή ακόμα η πρωτιά στον 12ο όμιλο με τους «κόκκινους διαβόλους» να έχουν ήδη περάσει στην επόμενη φάση. Πρώτοι βαθμοί για τους Καζάκους...

Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έδωσε την ευκαιρία στους Μπέρναρντ, Λερντ και Λέβιτ να κάνουν ντεμπούτο με την παρουσία τους στην 11άδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ, ο μέσος όρος ηλικίας έπεσε... τρομερά με τους Τουανσέμπε, Γκάρνερ, Τσονγκ, Γκόμες και Γκρίνγουντ που βρίσκονταν στο αρχικό σχήμα των «κόκκινων διαβόλων». Εκείνος, όμως, που το πήρε πάνω του, ήταν ο Τζέσι Λίνγκαρντ με το εξαιρετικό σουτ που δοκίμασε στο 10ο λεπτό για να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρε και να γράψει το 1-0. Η Αστάνα άργησε πολύ να τα φέρει βόλτα με την όρεξη που έβγαλε η αγγλική ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, πήρε μέτρα όσο περνούσε η ώρα, έκανε κάποιες τελικές, όμως ήταν ακίνδυνη. Βέβαια, θα μπορούσε να έχει μείνει και με παίκτη λιγότερο στο 37' λόγω του κάκιστου μαρκαρίσματος του Σιγκουργιόνσον στον σκόρερ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να μην επιτρέψει στους Καζάκους να παίξουν τόσο επιθετικά και να τους περιορίσει με δικό της παιχνίδι, έχασε τεράστια ευκαιρία ο Τσονγκ στο 64' να... βάλει το ματς για ύπνο, όπως λένε και οι ¶γγλοι και μετά από αυτή τη φάση ήρθαν τα πάνω – κάτω! Η Αστάνα έφτασε στην απόλυτη ανατροπή και πήρε θάρρος και θράσος! Αρχικά ο Σόμκο στο 55ο λεπτό με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 και στο 62ο λεπτό από δεξιά ο Ρουκάβινα ήταν ολομόναχος, προσπάθησε να κάνει το γύρισμα, ο Μπέραρντ έβαλε την κόντρα και πέτυχε το αυτογκόλ για το 2-1 των γηπεδούχων. Ο Σιγκουργιόνσον στο 73' πιάνοντας ξανά παντελώς ανοργάνωτη την άμυνα των ¶γγλων έχασε τεράστια ευκαιρία και το ματς είχε ανοίξει σε αρκετά μεγάλο βαθμό, με τη Γιουνάιτεντ να επιχειρεί επιθέσεις για να σώσει την κατάσταση. Ο Έρικ στα καρέ της Αστάνα πετάχθηκε σε εκτέλεση φάουλ του Γκόμες και σε προσπάθεια του Γκρίνγουντ στο τελευταίο 15λεπτο για να μην επιτρέψει την ισοφάριση και η Αστάνα πήρε ιστορική νίκη, ανεξάρτητα από τους παίκτες που αντιμετώπισε...

Αστάνα: Έρικ, Ρουκάβινα, Ποστνίκοφ, Λογκβινένκο, Σομκό, Ροτάριου, Μαέφσκι, Σιγκουργιόνσον, Μπεϊσεμπέκοφ, Κιζνιτσένκο (85' Πέρτσουκ), Μουρταζάγιεφ (90' Τζάνγκα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Γκραντ, Λερντ, Τουανσέμπε, Μπερνάρντ, Σο, Λέβιτ, Γκάρνερ (84' Ραμαζάνι), Τσονγκ (65' Μπουγκέιλ – Μέλορ), Λίνγκαρντ, Γκόμες (89' Γκάλμπρεϊθ), Γκρίνγουντ