Βαλένθια – Τσέλσι 1-1 (Ημίχρονο)

Η Τσέλσι βρήκε γρήγορα την απάντηση στο γκολ της Βαλένθια και χάρη στο όμορφο σουτ του Κόβατσιτς ένα λεπτό αργότερα (41'), πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη 1-1 για το ημίχρονο!

Η απογοήτευση για το γκολ του Σολέρ (40’) ευτυχώς κράτησε για… δευτερόλεπτα για την ομάδα του Λάμπαρντ, αφού αμέσως μετά ο Σέρβος ισοφάρισε με ένα όμορφο, συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής.

Οι «μπλε» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ..

Μάλλον χρειάστηκε η… αντεπίθεση της Βαλένθια για να «ξυπνήσουν» και να βρουν την επιθετική λύση που αναζητούσαν.

Βαλένθια: Σίλεσεν, Ζομέ Κόστα, Παουλίστα, Γκαράι, Γκαγιά, Φεράν Τόρες, Παρέχο, Γουας, Κάρλος Σολέρ, Ροντρίγκο, Μάξι Γκόμες

Στον πάγκο: Ντομενέκ, Κορέιρα, Μανγκαλά, Γκαμεϊρό, Βαγιέχο, Λι, Κοκλέν

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζούμα, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβασιτς, Γουίλιαν, Άμπραχαμ, Πούλισικ

Στον πάγκο: Καμπαγιέρο, Τομόρι, Έμερσον, Μάουντ, Πέδρο, Ζιρού, Μπατσουαγί