Τότεναμ-Άστον Βίλα 0-1 (Ημίχρονο)

Με σκορ 1-0 προηγείται η Άστον Βίλα της Τότεναμ στο «Tottenham Hotspur Stadium» μετά τα πρώτα 45 λεπτά για την 1η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «χωριάτες» επέστρεψαν πανέτοιμοι στην κορυφαία κατηγορία μετά την τριετή απουσία τους και έχουν βάλει δύσκολα στο συγκρότημα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ξεκίνησαν δυναμικά με τις δύο ευκαιρίες του Λούκας Μόουρα (18’’, 5’) αλλά στο 9ο λεπτό το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι! Η βαθιά μπαλιά του Μινγκς «μπέρδεψε» την άμυνα των «spurs», αφού οι Σάντσεζ-Αλντερβάιρελντ απουσίαζαν από το σημείο που περίμενε ο Τζον ΜακΓκίν

Ο 24χρονος μέσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, «αδειάζοντας» πρώτα τον Ρόουζ, ο οποίος προσπάθησε με σπριντ να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα…

Η ομάδα του Ντιν Σμιθ προκάλεσε αναστάτωση σε ακόμη δύο περιπτώσεις που εκδήλωσε αντεπίθεση-φωτιά, αλλά τα τελειώματα του Τρεζεγκέ σταμάτησαν σε Σάντσεζ (20') και Γιορίς (32') αντίστοιχα…

Η κεφαλιά του Κέιν στο 45’ έπειτα από σέντρα του Ντομπελέ πέρασε άουτ και αποτέλεσε ίσως την μοναδική ορθά δομημένη επίθεση της Τότεναμ στο πρώτο μέρος, αφού η διπλή ζώνη άμυνας των παικτών της Βίλα ανάγκασε τα «σπιρούνια» να σημαδεύουν με μακρινά σουτ την εστία του Χίτον.

Οι συνθέσεις

Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσεζ, Αλντερβάιρελντ, Γουόκερ-Πίτερς, Ρόουζ, Γουίνκς, Σισοκό, Ντομπελέ, Λαμέλα, Λούκας, Κέιν

Άστον Βίλα: Χίτον, Μινγκς, Ένχελς, Ελμοχαμάντι, Τέιλορ, ΜακΓκίν, Χούριχεϊν, Ελ-Γκάζι, Τρεζεγκέ, Γκρίλις, Γουέσλεϊ