Παιχνιδάκι η Σαχτάρ για τη Σίτι (vids)

Πανεύκολα, όπως φανερώνει και το τελικό 3-0, πέρασε από το Χάρκοβο και την αναμέτρηση με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ η Μάντσεστερ Σίτι για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ρεσιτάλ επιθέσεων από την ομάδα του Γκουαρδιόλα, τελείωσε το ματς με δύο γκολ από το πρώτο μέρος και έκανε ό,τι ήθελε στην Ουκρανία. Κορυφή για τους «πολίτες» μετά και το εκπληκτικό 3-3 της Χόφενχαϊμ με τη Λιόν στη Γερμανία.

Με κατοχή της μπάλας που έφτασε μέχρι και το 90% και τελικές προσπάθειες για γκολ σε διψήφιο αριθμό από το πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι παρουσιάστηκε στο γήπεδο απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ δείχνοντας από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι ήθελε να πετύχει το στόχο της δίχως... πολλά – πολλά. Οι Ουκρανοί απλά περίμεναν στο μισό γήπεδο, οι «πολίτες» έκαναν επίδειξη δύναμης, ο Μαχρέζ είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ σε τετ-α-τετ αλλά και να τη διώχνει πάμνω στη γραμμή ο Ρακίτσκι, ο Σίλβα είχε δοκάρι στο 27', όμως ήρθαν δυο απανωτά γκολ. Ο Ισπανός χαφ στο 30' με δυνατό αριστερό σουτ από κόντρα σε προσπάθεια του Ζέσους άνοιξε το σκορ, για να έρθει η κεφαλιά του Λαπόρτ στο 34' για το 2-0 των Άγγλων.

Αν και δεν χρειαζόταν να κάνει κάτι παραπάνω, η Σίτι συνέχισε να παίζει κανονικά και να ψάχνει περισσότερα γκολ, με τον Ριγιάντ Μαχρέζ να το παίρνει προσωπικά και να τελειώνει με αποτυχία φάσεις που θα μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ για την ομάδα του. Το τρίτο γκολ, τελικά, θα το έδινε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 70', έχοντας περάσει ένα λεπτό νωρίτερα στο ματς στη θέση του Κέβιν Ντε Μπρόινε! Ο Πορτογάλος χαφ με τη βοήθεια και του δοκαριού τελείωσε το ματς με όμορφο σουτ στην κίνηση προκαλώντας άμεσο αντίκτυπο στην ομάδα του και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα στο Χάρκοβο. Δοκάρι είχε λίγο πριν το φινάλε ο Στέρλινγκ που έψαξε κι ένα δικό του γκολ...

Στο άλλο ματς του ομίλου, Χόφενχαϊμ και Λιόν πάλεψαν σαν θηρία σε μια αναμέτρηση με δύο ανατροπές, όμως οι Γερμανοί στις καθυστερήσεις έφτασαν στο τελικό 3-3!