Πρωταθλητές της… πεντάρας!

Με σκορ 5-0 επικράτησε η Μάντσεστερ Σίτι της Σουόνσι στο «Έτιχαντ» για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Ονειρικό γκολ από τον Ντε Μπρόινε στο 54ο λεπτό, Ντ. Σίλβα (12’), Στέρλινγκ (16’),Μπ. Σίλβα (64’) και Γκάμπριελ Ζέσους (88’)τα υπόλοιπα τέρματα για τους πρωταθλητές Αγγλίας! Εν μέσω αποθέωσης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Μεντί στο 75ο λεπτό, επιστρέφοντας από τον τραυματισμό που τον κράτησε για 211 ημέρες (23.09.2017)!

Οι «πολίτες» έφτασαν με αυτή τους τη νίκη τους 90 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ και θα κυνηγήσουν στα τέσσερα εναπομείναντα παιχνίδια το ρεκόρ των 95 βαθμών που κρατά από τη σεζόν 2004-05 η Τσέλσι! Με αυτό τον τρόπο διεκόπη και το σερί των τριών συνεχόμενων εντός έδρας ηττών σε όλες τις διοργανώσεις (Βασιλεία, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λίβερπουλ)…

Το ματς

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επέβαλε τα δικά της «θέλω» από το πρώτο λεπτό της συνάντησης και με επιθετική διάθεση η οποία εκφράστηκε κυρίως από την αριστερή πλευρά, χρειάστηκε μόλις 16 λεπτά για να φτάσει στο 2-0… Στο 12’ ο Ντε Μπρόινε βρήκε εντός περιοχής τον Στέρλινγκ, ο οποίος «έστρωσε» την μπάλα στον επερχόμενο Νταβίντ Σίλβα. Ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με ένα κοντρόλ κι άλλο ένα εύστοχο αριστερό σουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο προωθημένος Ντελφ συνεργάστηκε με τον Νταβίντ Σίλβα, έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και σέντραρε στον Στέρλινγκ, ο οποίος με τη σειρά του δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Φαμπιάνσκι από κοντά…

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωχελικά, μέχρι ο Κέβιν Ντε Μπρόινε να γίνει κάτοχος της μπάλας πολλά μέτρα έξω από την περιοχή, εξαπολύοντας ένα ασύλληπτο σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα και βάζει... υποψηφιότητες! Στο 62ο ο Φερνάντεζ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Στέρλινγκ, ο Πόουσον υπέδειξε το πεντακάθαρο πέναλτι και ο Ζέσους ανέλαβε την εκτέλεση. Η μπάλα κατέληξε αρχικά στο δοκάρι αλλά ο Μπ. Σίλβα που ακολούθησε τη φάση χρίστηκε σκόρερ γράφοντας από κοντά το 4-0. Ο Γκάμπριελ Ζέσους κατάφερε πάντως στο 88' να προσθέσει το όνομά του στη λίστα των σκόρερς, εκμεταλλευόμενος την υπέροχη ασίστ του Γιάγια Τουρέ με κεφαλιά-ψαράκι!

Οι συνθέσεις

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντανίλο, Κομπανί, Λαπόρτ, Ντελφ (75’ Ντελφ), Γκιουντογκάν, Ντε Μπρόινε (62’ Τουρέ), Μπεράρντο, Σίλβα, Στέρλινγκ (71’ Φόντεν), Ζεσούς

Σουόνσι: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φαν ντερ Χοορν, Φερνάντεθ (67’ Μπάρτλεϊ), Μόσον, Όλσον (75’ Έιμπραχαμ), Κι (65’ Κλούκας), Κινγκ, Κάρολ, Α. Αγιού, Τζ. Αγιού