Έστερσουντ-Άρσεναλ 0-2 (Ημίχρονο)

Με το γκολ του Νάτσο Μονρεάλ στο 13ο λεπτό αλλά και το αυτογκόλ του Σωτήρη Παπαγιαννόπουλου στο 24’ προηγείται η Άρσεναλ της Έστερσουντ στην «Jamtkraft Arena» με σκορ 2-0 στα πρώτα 45 λεπτά της πρώτης αναμέτρησης για τη φάση των «32» του Europa League.

Οι «κανονιέρηδες» ήλεγξαν απόλυτα το ρυθμό στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, διάστημα κατά το οποίο οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να αλλάξουν τρίτη πάσα… Και μπορεί στο 12ο λεπτό το πλασέ του Μχιταριάν να ανακόπηκε από τον Παπαγιαννόπουλο πριν ο Αρμένιος χριστεί σκόρερ, όμως δύο λεπτά αργότερα η ασταθής επέμβαση του Κεϊτά στο σουτ του Ιγουόμπι έδωσε την ευκαιρία στον Μονρεάλ να πάρει το ριμπάουντ και να ανοίξει το σκορ…

Στο 24ο λεπτό οι παρακινδυνευμένες πάσες των παικτών του Γκρέιαμ Πότερ μπροστά στην εστία τους έδωσε την ευκαιρία στον Μχιταριάν να κλέψει και να μεταφέρει την μπάλα εντός της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο Παπαγιαννόπουλος έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα, προλαβαίνοντας ουσιαστικά τον Γουέλμπεκ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και έβγαλαν κάποιες απειλητικές επιθέσεις μπροστά από την εστία του Οσπίνα με κύριο εκφραστή τον Νούρι (29’ 42’).

Έστερσουντ: Κεϊτά, Παπαγιαννόπουλος, Πέτερσον, Μουκίμπι, Βίντγκρεν, Νούρι, Έντουαρντς, Μενσά, Σέμα, Τζέρο, Γκόντος

Άρσεναλ: Οσπίνα, Τσέιμπερς, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Μόνρεαλ, Ελνενί, Μέιτλαντ-Νάιλς, Μχιταριάν, Ιγουόμπι, Οζίλ, Γουέλμπεκ