Ανατροπή και πρόκριση με «τεσσάρα» για Σίτι, έμεινε εκτός η Στόουκ!

Πετυχαίνοντας και τα τέσσερα τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε την ολική ανατροπή στο ματς με τη Μπέρνλι και με το εμφατικό 4-1 έκλεισε θέση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Εκτός συνέχειας η Στόουκ, που γνώρισε τον αποκλεισμό από την Κόβεντρι της League Two!

Οι «clarets» του Σον Ντάις είχαν παγώσει το κοινό του «Etihad» καθώς με το γκολ του Μπαρνς στο 25ο λεπτό πήραν το προβάδισμα και πήγαν με αυτό στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μισό του ματς ήταν όμως ένας μονόλογος για την ασταμάτητη αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Ο Αγουέρο με δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο (56’, 58’) έφερε το παιχνίδι… τούμπα, για να έρθουν οι Σανέ (71’) και Μπερνάρντο Σίλβα (82’) να «σφραγίσουν» την νίκη-πρόκριση των πρωτοπόρων της Πρέμιερ Λιγκ.

Η μεγάλη έκπληξη δεν έλειψε φυσικά από το κυρίως μενού του 3ου γύρου της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης. «Θύμα» η Στόουκ, η οποία γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Κόβεντρι (2-1) της League Two και πλέον ο Μαρκ Χιούζ θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται το… ταμείο ανεργίας, καθώς η υπομονή της διοίκησης προς το πρόσωπο του Ουαλού τεχνικού έφτασε στο τέλος της.

Η Μπόρνμουθ την... γλύτωσε κόντρα στη Γουίγκαν, καθώς βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (2-2) στις καθυστερήσεις και να οδηγήσει το ζευγάρι σε δεύτερο παιχνίδι.

Σε επαναληπτικό θα κριθεί και η πρόκριση στο Γουλβς-Σουόνσι, καθώς οι πρωτοπόροι της Τσάμπιονσιπ και οι ουραγοί της Πρέμιερ Λιγκ έμειναν στο 0-0 στην αναμέτρηση του «Μολινό».

Οι υπόλοιπες ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, εύκολα ή δύσκολα κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση. Θέση στον 4ο γύρο έκλεισαν οι Νιούκαστλ, Γουότφορντ, Χάντερσφιλντ, Γουέστ Μπρομ και Σαουθάμπτον.

Το σημερινό πρόγραμμα του 3ου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση της Νόριτς με την Τσέλσι που κάνει σέντρα στις 19:30.