Λίβερπουλ-Μπέρνλι 1-1 (Ημίχρονο)

Ενώ ήταν κάκιστη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, η Λίβερπουλ βρήκε τον τρόπο να απαντήσει στο γρήγορο γκολ της Μπέρνλι με την μοναδική καλή της ευκαιρία και σκόρερ τον Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ (1-1).

Οι «κόκκινοι» είχαν μόλις δύο σουτ και αυτά εκτός στόχου έως και τις καθυστερήσεις, και από την μέση και μπροστά έμοιαζαν εγκλωβισμένοι εξαιτίας της άμυνας των φιλοξενούμενων. Το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό όταν ο Λόουτον βρήκε τον Άσλεϊ Μπαρνς και εκείνος με ψύχραιμο τελείωμα μπροστά στο «Kop» νίκησε τον Σιμόν Μινιολέ.

Το 1-1 ήρθε κυριολεκτικά πριν σφυρίξει ο διαιτητής για το ημίχρονο, με τον Ντιβόκ Οριγκί να σεντράρει και τον «Ζίνι» να πλασάρει ψύχραιμα τον Χίτον, αφότου είχε προσπαθήσει να βρει εστία με τακουνάκι και η μπάλα σταμάτησε σε σώμα αμυνόμενου.

Υπενθυμίζεται πως η Μπέρνλι έχει μόλις δύο βαθμούς εκτός έδρας στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ!

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Ματίπ, Κλάβαν, Μίλνερ, Τσαν, Βαϊνάλντουμ, Λαλάνα, Κουτίνιο, Μανέ, Οριγκί

Στον πάγκο: Κάριους, Μορένο, Λούκας, Γούντμπερν, Γουίλσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες

Μπέρνλι: Χίτον, Λόουτον, Κιν, Μι, Γουόρντ, Μπόιντ, Μπάρτον, Χέντρικ, Άρφιλντ, Γκρέι, Μπαρνς

Στον πάγκο: Βόουκς, Μπρέιντι, Γουέστγουντ, Αγκιέι, Ταρκόφσκι, Ρόμπινσον, Νταρίκουα