Η ατυχία «χτύπησε» τη Γουότφορντ

Χωρίς  σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Γουότφορντ- Μίλντεσμπρο, με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες- είχαν και δοκάρι- για να πάρουν το ματς.

Μέτριο σε γενικές γραμμές το παιχνίδι, με τη Γουότφορντ να «ανεβαίνει» στο δεύτερο μέρος και να φτάνει κοντά στο γκολ. Αρχικά υπήρξαν φωνές για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Οκάκα που δεν δόθηκε, ενώ στη μεγαλυτερη τους στιγμή το σουτ του Κλέβερλι στο 82' χτύπησε στο δοκάρι της «Μπόρο».

To ματς:

Το μόνο που ξεχώρισε στο πρώτο ημίχρονο ήταν… η εξέδρα που δεν σταμάτησε να τραγουδά για τον Γκρέιαμ Τέιλορ, ο οποίος λίγες μέρες πριν έφυγε από τη ζωή. Κατά τ'άλλα, το ματς δεν είχε πολλά να επιδείξει.

Η Γουότφορντ ήταν ελαφρώς καλύτερη και απείλησε, με πρωταγωνιστή κυρίως τον Καπούε, την αντίπαλη εστία, με την Μίντλεσμπρο να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι μοναδικοί που κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με τον Στουάνι στο 12', όμως το γκολ δεν μέτρηση ποτέ λόγω οφσάιντ. Γενικά, πάντως, το παιχνίδι πολλές φορές έχανε το ρυθμό του και οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να αναπτυχθούν ορθολογικά…

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν σε κεφαλιά του Οκάκα ο Βαλντές έδιωξε με υπερένταση. Σταδιακά, όμως,  το παιχνίδι έριχνε ρυθμό και φτάσαμε στα… βαρετά επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου.

Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, τη στιγμή που καμία δεν έδειχνε διάθεση να ρισκάρει. Περισσότερο η Γουότφορντ φάνηκε να κυνηγά το ματς, εν αντιθέσει με τη «Μπόρο» που φαινόταν συμβιβασμένη στην ιδέα της νέας απώλειας βαθμών. Με  την συμπλήρωση των 90' τίποτα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς παίρνοντας από έναν πόντο…

Γουότφορντ: Γκόμες (66' Παντίλιμον), Καμπούλ, Προντλ, Μπριτος, Καμπασέλε, Ντουκουρέ, Μπεχράμι, Καπούε, Χολέμπας, Ντίνεϊ, Οκάκα

Μίντλεσμπρο: Βαλντές, Τσέιμπερς, Μπερνάρντο, Γκίμσπον, Φάμπιο, Ντε Ρουν, Λίντμπιτερ, Φόρσο, Φρεντ, Στουάνι (65' Γκεστέντε), Νεγρέδο