Προκρίθηκε χωρίς …δεύτερη κουβέντα η Σίτι

Στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Γουέστ Χαμ επικρατώντας με το επιβλητικό 5-0.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έδειξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά ποιος θα έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση, προειδοποιώντας με το διαγώνιο σου του Σίλβα (13’), το τετ-α-τετ του Στέλρινγκ(27’)  -το τελείωμα του οποίου πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Ριντ- αλλά και το γυριστό σουτ του Αγουέρο, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Άντριαν.

Στο 33ο λεπτό ο Ζαμπαλέτα κέρδισε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι ύστερα από προβολή του Ογκμπόνα. Ο Τουρέ ευστόχησε και αφού οι Αντόνιο και Φεγκουλί δεν κατάφεραν στην διπλή-τεράστια ευκαιρία του επόμενου λεπτού να φέρουν το ματς στα ίσα, ήρθε το αυτογκόλ του Νόρτβαϊντ αλλά και μια πολύ όμορφη αντεπίθεση των «πολιτών» την οποία τελείωσε ψύχραιμα ο Σίλβα, για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα από νωρίς.

Πριν καλά καλά η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς επιδιώξει να κυνηγήσει ότι μπορεί απο το παιχνίδι, η Σίτι βρήκε για τέταρτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Αγουέρο να αλλάζει την πορεία της μπάλας στο σουτ του Τουρέ και να πετυχαίνει το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Στόουνς ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Νολίτο, μετατρέποντας σε εφιάλτη την 100η συμμετοχή του Άντι Κάρολ με τη φανέλα των γηπεδούχων

Γουέστ Χαμ:  Αντριάν, Ριντ, Κρέσγουελ, Νόρντβεϊντ, Φεγκουλί, Κάρολ (58’ Παγιέ), Λαντσίνι (58’ Νομπλ), Ομπιάνγκ, Ογκμπόνα, Αντόνιο (72’ Φλέτσερ), Φερνάντεζ

Μάντσεστερ Σίτι: Καβαγιέρο, Σανιά, Στόουνς, Οταμεντί, Κλισί, Ζαμπαλέτα, Τουρέ (78’ Ντελφ), Ντε Μπρόινε (68’ Γκαρσία), Σίλβα (58΄ Νολίτο), Στέρλινγκ, Αγουέρο