Νίκησε και τη γκρίνια η Άρσεναλ

Με τον κόσμο στις εξέδρες διχασμένο και το κλήμα... θεόστραβο, η Άρσεναλ νίκησε τη Νόριτς (1-0) και τη γκρίνια, με το σωτήριο γκολ του Γουέλμπεκ, λίγα λεπτά αφότου είχε μπει ως αλλαγή. Παραμένει σε θέση ισχύος για το Τσάμπιονς Λιγκ η ομάδα του Βενγκέρ, λιγοστές, αλλά υπαρκτές ελπίδες παραμονής για τα «καναρίνια».

Τρομερά ζόρια είχε ν' αντιμετωπίσει η Άρσεναλ απέναντι στη Νόριτς. Με τους παίκτες του Βενγκέρ να μην έχουν φαντασία και τρόπο ν' ανοίξουν ρήγματα στην άμυνα της Νόριτς και να βλέπουν τους αντιπάλους τους να φτάνουν τρεις φορές κοντά στο γκολ, τα πράγματα είχαν γίνει πολύ περίεργα στο «Έμιρεϊτς». Με τον κόσμο διχασμένοι, αφού άλλοι ζητούσαν την απόλυση του Βενγκέρ κι άλλοι... τα έβαζαν μ' εκείνους που γυρνούσαν την πλάτη στον Αλσατό και την ομάδα, ο Νέιθαν Ρέντμοντ έφτασε ένα βήμα από τα δίχτυα του Τσεχ... Ο έμπειρος πορτιέρο της Άρσεναλ στο 6ο λεπτό αλλά και το 42ο με καίριες επεμβάσεις κράτησε το «μηδέν» για τους Λονδρέζους, ενώ, ο το σουτ του επιθετικού της Νόριτς στο 45' έφυγε λίγο άουτ...

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξεκινήσουν δυναμικά και το δεύτερο ημίχρονο, όπως ακριβώς τελείωσαν στο πρώτο. Η άμυνα της Άρσεναλ πέρασε ορισμένες στιγμές... ανησυχίας, όμως, όταν ξαναπήρε τον έλεγχο η ομάδα του Βενγκέρ, έδειξε ότι είχε την υπομονή να ψάξει το γκολ για όσο ήταν δυνατό... Στο 56ο λεπτό, ο Αλσατός άκουσε το γήπεδο να γιουχάρει την επιλογή του να βγάλει τον ζωηρό, Ιγουόμπι, για να βάλει τον Γουέλμπεκ, όμως, ο Άγγλος επιθετικός στο 59' βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα δικαιώνοντας τον προπονητή του! Από κεφαλιά πάσα του Ζιρού με το δεξί σούταρε δυνατά για το 1-0! Στο 70ο λεπτό, ο Εμποκανί έχασε τεράστια ευκαιρία όταν από γέμισμα του Ρέντμοντ, ο Γκάμπριελ έπεσε στα πόδια του και τον πρόλαβε προτού πλασάρει μπροστά από τον Τσεχ! Το γκολ είχε λύσει πλεόν τα πόδια των «κανονιέρηδων», που έψαξαν ακόμα ένα για να αισθάνονται πιο σίγουροι, ο Ελνένι στο 82' είδε τον Ράντι να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση, για να παραμείνει το 1-0 μέχρι τέλους.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεσάκερ (51' Γκάμπριελ), Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνένι, Ράμσεϊ, Αλέξις (84' Κοκλέν), Εζίλ, Ιγουόμπι (56' Γουέλμπεκ), Ζιρού

Νόριτς: Ρούντι, Πίντο, Μάρτιν, Μπασόνγκ (89' Τζάρβις), Όλσον, Ρέντμοντ, Ο'Νιλ, Χόουσον, Μπρέιντι (78' Νέισμιθ), Χούλαχαν (68' Εμποκανί), Ζερόμ