Πελεγκρίνι: «Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα... »

Η διαφορά των έξι βαθμών από την κορυφή έπειτα και από την ήττα (3-1) στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στη Λέστερ, δεν πτοεί τον Μανουέλ Πελεγκρίνι που υποστήριξε ότι η Μάντσεστερ Σίτι θα συνεχίσει να κυνηγάει τον τίτλο μέχρι το φινάλε. «Περίμενα περισσότερα ειδικά στο ξεκίνημα, αλλά δεν τα κάναμε» σχολίασε για το γρήγορο προβάδισμα των «αλεπούδων».

Αναλυτικά όσα είπε ο Χιλιανός:

«Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Η Λέστερ ήταν καλύτερη από εμάς. Ήταν καθοριστικό το γκολ που δεχθήκαμε από τη στημένη φάση έπειτα από δύο λεπτά αγώνα. Είχαμε ευκαιρίες κι εμείς, αλλά ήταν πολύ ζόρικο παιχνίδι. Περίμενα πολλά περισσότερα από την αρχή του παιχνιδιού γιατί ήταν ένα ματς που διακυβευόταν η κορυφή, όμως δεν κάναμε όσα έπρεπε.

Πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτή την εμπειρία, αυτό το βίωμα, γιατί έρχεται πολύ δύσκολη περίοδος και έχουμε και Τσάμπιονς Λιγκ... Έχουμε ακόμα 36 πόντους για να παίξουμε και δεν έχει τελειώσει τίποτα άκομα. Δεν τα παρατάμε, συνεχίζουμε...».