Νίκη με χατ-τρικ Λουκάκου (video)

Η Έβερτον επικράτησε 3-1 της Χαρτς στο Εδιμβούργο, με τον Ρομέλου Λουκάκου να πετυχαίνει και τα τρία τέρματα των «ζαχαρωτών», ευστοχώντας δύο φορές από το σημείο του πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Πάτερσον στο 9ο λεπτό.

Ο Βέλγος επιθετικός έφερε το παιχνίδια στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18Ά και έκανε μόνος του την ανατροπή, πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με το γκολ που πέτυχε στο 35Ά.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Λουκάκου ολοκλήρωσε (και πάλι από την άσπρη βούλα) το προσωπικό του σόου με χατ-τρικ, διαμορφώνοντας από νωρίς (49') το τελικό 3-1 επί της Έβερτον.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ θα παραμείνει στη Σκωτία, καθώς την ερχόμενη Τρίτη (28/7) αντιμετωπίζει τη Νταντί.