«Ξεμπούκωσε» με... πάρτι η Λέστερ

Βρήκε πρόσφορο έδαφος για να επιστρέψει στις νίκες και το έκανε. Η Λέστερ έεπιτα από τέσσερα ματς δίχως θετικό αποτέλεσμα κατάφερε να πάρει όλους τους βαθμούς από την αναμέτρηση με την Άστον Βίλα φτάνοντας εύκολα στο 4-0 με τους Βάρντι και Μπαρνς να σκοράρουν από δυο φορές. Τέταρτη διαδοχική ήττα για τους «χωριάτες»...

Ό,τι μπόρεσε να κάνει η ομάδα των Σμιθ και Τέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχε αντίκρισμα και από τη στιγμή που οι «αλεπούδες» άρχισαν να μπαίνουν στο κλίμα και να παίρνουν τα ηνία, δεν υπήρχε πλέον αμφιβολία για το αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Ο Πέπε Ρέινα με τρομερά κακή έξοδο πολλά μέτρα μακριά από την εστία του – τη στιγμή που επέστρεφαν ν' αμυνθούν άλλοι τρεις συμπαίκτες του – έχασε παντελώς τη φάση με τον Μπαρνς που τον πέρασε πανεύκολα και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 στο 41ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Βίλα ουδέποτε παρουσίασε κάτι ανταγωνιστικό και ακολούθησε... πάρτι των γηπεδούχων. Ο Βάρντι πέρασε στο ματς στο 59' στη θέση του Ιεανάτσο, αμέσως μετά ο Μινγκς έκανε χέρι στην περιοχή και ο Άγγλος στράικερ της Λέστερ έβαλε τέλος στην ανομβρία του εκτελώντας εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 2-0 στο 62ο λεπτό. Και επειδή δεν του έφτανε το ένα γκολ, έγραψε και το 3-0 στο 79' με ωραίο τελείωμα με το δεξί σε διπλή προσπάθεια για να φτάσει και στα 99 τέρματα στην θητεία του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 85' ο Μπαρνς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη βραδιά με μονοκόματο σουτ στην κίνηση από γύρισμα του Ολμπράιτον από δεξιά. «Θα πέσετε...» τραγουδούσε ο κόσμος της Λέστερ προς τη Βίλα που παραμένει τελευταία στη βαθμολογία και έχει τέσσερις σερί ήττες πλέον, τη στιγμή που το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς διατηρεί την 3η θέση στο +5 από την Τσέλσι...

Λέστερ: Σμάιχελ, Ρικάρντο, Έβανς, Σογιουντσού, Τζάστιν, Εντίντι (84' Μεντί), Ολμπράιτον, Πράετ (76' Τίλεμανς), Μάντισον, Μπαρνς, Ιεανάτσο (59' Βάρντι)

Άστον Βίλα: Ρέινα, Γκιλμπέρ, Ένχελς, Μινγκς, Τάργκετ, Νακάμπα, Ελ Μοχαμαντί (63' Ελ Γκάζι), Ντάγκλας Λουίζ, Χούριχεϊν (67' Ντέιβις), Γκρίλις, Σαματά